Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Annelerin Emeklilik Haklarında Neler Değişti?

Dünya Emeklilik Merkezi

Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Annelerin Emeklilik Haklarında Neler Değişti?

Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Annelerin Emeklilik Haklarında Neler Değişti?

      2019 da hayata geçen düzenleme ile daha önce Emeklilik Başvurusu yapmış fakat yeterli sigortalılık süresi olmadığı için emekliliği kabul olmamış annelere yeni bir fırsat daha tanınmış oldu .

     Alman Sosyal Sigorta Kurumu ( DRV)  1992 öncesinde doğmuş çocuklar için bugüne kadar kabul etmiş olduğu sigortalılık süresinde yeni bir artışa imza attı. 

            Yeni düzenleme hem emekli olanları hem de yeterli süresi olmadığı için emekli olamayanları etkiliyor. 

1 Mart'tan itibaren, emekli olan annelerin aylığı yükselecek 

Örnek bir hesaplama 

Ayşe Hanım 1980 yılında Almanya’ya gelerek Frankfurt am Main de yaşamaya başlamış  1984, 1986 ve 1988 tarihlerinde üç çocuk dünyaya getirmiş olsun 

Şimdiye kadar ,192,18 Euro aylık analık emekli maaşı alan Ayşe Hanım’ın maaşı yeni düzenleme ile 240,23 Euro ya yükselmiş olacak. 

Düzenleme 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olduğundan aradaki fark aylıklarda toplu olarak ayrıca ödenecektir. 

Emekli olamayanlar için yeni şans 

Hayata geçen düzenleme ile daha önce Emeklilik Başvurusu yapmış fakat yeterli sigortalılık süresi olmadığı için emekliliği kabul olmamış annelere yeni bir fırsat daha tanınmış oldu. 

Bu durumda olan ; 

  • Özellikle Almanya’da 1992 öncesi 2 çoçuk yetiştirmiş olan anneler;  bizimle iletişime geçerlerse bu haktan yararlanmaları için gerekli adımları atarak Anne Emekliliği haklarını kazanmalarına imkan sağlamaktayız

Paylaşım: