Bursa'da Düzenlenen Türk - Alman Danışma Günleri İzlenimlerimiz

Dünya Emeklilik Merkezi

Bursa'da Düzenlenen Türk - Alman Danışma Günleri İzlenimlerimiz

Bursa'da Düzenlenen Türk - Alman Danışma Günleri İzlenimlerimiz

 Önce Almanya'da çoçuk yetiştiren annelere Müjde ile başlayalım... Daha önce şartları sağlamadığınız için aylık talebiniz red edilmiş olsa bile yeni düzenlemeler ile Almanya'dan, Anne Emekliliğine hak kazanabilirsiniz... 

     Türkiye – Almanya Danışma Günleri 9-11 Nisan 2019 tarihleri arasında Bursa SGK İl Müdürlüğünde gerçekleştirildi. Danışma günlerinde, Ankara ve Almanya Sosyal Güvenlik Kurumlarında çalışan uzmanlar vatandaşlarımızın çözüm bulmak istediği sorunlara yüz yüze çözümler aradılar.

    Dünya Emeklilik Merkezi olarak bizlerde uzmanlarımızla Türk – Alman danışma gününde yer alarak iki ülkedeki son değişiklikler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.

   Üç günlük toplantıda özellikle Alman Sosyal Sigorta Kurumu Deutsche Rentenversicherung (DRV) yetkililerinde 2019 yılında Almanya Sosyal Güvenlik Kurumunca uygulanacak yeni düzenlemeler hakkında çok özel bilgiler edinmiş olduk.

   Bu özel bilgiler ve Türk mevzuatı uygulamaları birleştirildiğinde çok kısa bir süre içinde Almanya’da doğum yapmış kadınların neredeyse tamamı az yada çok aylık alarak Almanya’dan emekli olma hakkını kazanabilecekler. Bu haktan kimlerin nasıl yararlanacağını ve izlenmesi gereken yolları öğrenmek için ‘’ANNE EMEKLİLİĞİ’’ uzmanlarımızdan randevu alarak bilgi alabilirsiniz.

  Danışma günlerinde Alman Sosyal Sigorta Kurumu uzmanlarına en sık sorulan sorular ve cevaplarının bazılarını sizlerle de paylaşmak istiyoruz,

1-)  Almanya’dan Prim iadesi aldım, fakat işveren payını almadım. Arkadaşımdan duydum, İtalyan komşumuz aldığını söyledi, Firmanın biri alıyormuş - bende almak istiyorum ne yapmalıyım?

En çok gelen soru işveren payını alabilir miyim? Sorusuydu. Cevap kısa ve net idi İşveren payını ALAMAZSINIZ.

2-  Prim iadesi almak için 2 yıl beklemem şart mı? Ben Türkiye’de yurtdışı borçlanması yaptım ödedim ve emekli oldum bu durumda hemen primlerimi alma hakkım olur mu?

Konunun ayrıntıları olmakla birlikte;  temelde kesin dönüş yapan vatandaşlarımız prim iadesi için başvuru tarihinden geriye doğru 2 yıllık süre içerisinde çalışmaları yoksa PRİM İADESİ ALABİLECEKLER.

Prim iade başvurusu yaptıkları tarihten geriye doğru 2 yıllık süre içerisinde Türkiye’de yahut Almanya’da çalışma varsa PRİM İADESİ ALAMAYACAKLARDIR.( Türkiye’de isteğe bağlı ödenen süreler çalışma sayılmaz, zorunlu BAĞ-KUR süreleri çalışma sayılır)

Türkiye’den emekli olmak 2 yıl çalışmadan bekleme süresini ETKİLEMEZ.

3-) Almanya’da doğum yaptım ve yıllar önce Türkiye’ye döndüm çocuk parası alabilir miyim?

Bu soru da sıkça soruldu bu sayede Dünya Emeklilik Merkezi olarak bu konuya değinme fırsatı bulduk. Alman sosyal sigorta  uzmanları bu soruya şöyle cevap veriyorlar çocuk parası alamazsınız fakat  çocuklarınızı Almanya’da yetiştirmişseniz çocuk yetiştirme süresi kazanabilirsiniz. Bu süreler Emeklilik için aranan süreye ulaşırsa ve yaş şartını da yerine getirirseniz emekli olabilirsiniz demekteler.

Yani çocuk parası almak farklı bir olay, çocuktan sigortalılık süresi kazanarak Almanya’dan emekli aylığı almak farklı bir olay

 

  

   

 

Paylaşım: