Gurbetçilerin Türkiye’de Sağlık Yardımında Bir Dönem Sona Erdi

Dünya Emeklilik Merkezi

Gurbetçilerin Türkiye’de Sağlık Yardımında Bir Dönem Sona Erdi

Gurbetçilerin Türkiye’de Sağlık Yardımında Bir Dönem Sona Erdi

Yurtdışında yaşayan gurbetçiler  2 Eylül 2019 tarihine kadar Türkiye'ye geldiklerinde tedavi olmak veya kullandıkları ilaçları almak istediklerinde eczanelerden alabiliyorlardı, ancak SGK 2 Eylül’den itibaren sadece acillerdeki ilaçları karşılayacak. 

Daha önceki uygulamada ; Türkiye ile sağlık alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet edenlerin Türkiye’de geçirdiği süre boyunca yurt dışında bağlı oldukları sağlık sigortası şirketinden sağlık belgesi almaları şartı ile YUPASS numarası üzerinden  sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkına sahip oluyorlardı. 

YUPASS numarası Türkiye ile sağlık sözleşmesi imzalamış ülkelerde sigortalı olanların Türkiye’de sağlıktan yararlanabilmeleri için verilen numaradır. Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi kelimelerinin baş harfinden oluşur. Bu kişiler için provizyon sorgulaması bu numara üzerinden yapılmaktadır. Şöyle ki normalde Türkiye’deki bir Türk vatandaşı için hastaneler, doktorlar, eczaneler tarafından provizyon sorgulaması T.C. numarası ile yapılırken yurtdışı sigortalıları için YUPASS numarası ile yapılıyor.
 
Türkiye’de geçici süre ile bulunan yani izinli v.s. olarak gelen Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Makedonya, Romaya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg’da yaşayan gurbetçilerimiz SGK’ya başvurup YUPASS numarası alarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Ancak 2 Eylülden itibaren yapılan değişiklikle SGK geçici süre ile ülkemizde bulunan gurbetçilerimizi turist olarak kabul ediyor ve sadece acilde yazılan ilaçlarını karşılıyor.

İŞTE KONU HAKKINDA SGK’NIN AÇIKLAMASI

ACİL SAĞLIK YARDIMLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

YUPASS programı kapsamında yer alan Fransa’dan geçici olarak (turistik amaçlı) ülkemize gelenler için bu ülke ile imzalanan sosyal güvenlik sözleşmesinde acil hal tanımı bulunmadığından Fransa sigortalıların hariç olmak üzere, Almanya için T/A11, Avusturya için A/TR 3, Belçika için BE/TR 111 (B.T.8) ve Hollanda için N/TUR 111  sağlık yardım hakkı formüleri bulunan sigortalılara sadece acil hallerde sağlık yardımı verilecektir. Sağlık hizmet sunucuları tarafından acil haller dışında sağlık yardımı verilmesi durumunda sağlık yardım masrafları Kurumumuzca karşılanmayacaktır. 

Sosyal güvenlik il müdürlükleri sosyal güvenlik merkezlerine yukarıda belirtilen sağlık yardım hakkı formülerinden birini ibraz eden sözleşmeli ülke sigortalılarına, sağlık hizmet sunucularından sadece acil servislerinden sağlık hizmeti alabilecekleri hususunda bilgi verilecektir.

 

Paylaşım: