Yurtdışı Borçlanma Günlük Tutarı 38,38 TL’ye Yükseliyor

Dünya Emeklilik Merkezi

Yurtdışı Borçlanma Günlük Tutarı 38,38 TL’ye Yükseliyor

Yurtdışı Borçlanma Günlük Tutarı 38,38 TL’ye Yükseliyor

Yürürlükte olan uygulamada en düşük günlük yurtdışı borçlanma bedeli normal şartlarda yıl sonuna kadar 27,29 TL olarak devam edecekti. Fakat verilen Kanun teklifi bu durumu değiştirebilir. Eğer Kanun teklifi bu haliyle yasalaşırsa günlük yurtdışı borçlanma bedeli 38,38 TL ye yükselecek. Hem SSK şartlarından yurtdışı borçlanmasının kaldırılması teklifi hem de günlük tutarın 38,38 TL ye yükseltilmesi gurbetçilerimizin Türkiye’den emekli olmalarını avantajlı olmaktan çıkaracak. Şöyle ki

BAĞ-KUR’dan emekli olmak için ödenecek en az gün sayısı 5400 gün olup verilen teklifin yasalaşması durumunda 5400 gün için 207.252 TL ödemek gerekecek . Emeklilik için en az bu tutarı ödeyenler emekli olabilecekler.

Kanun teklifindeki değişikliklerin kanunun Resmi Gazetede yayımlanmasını izleyen aybaşından itibaren uygulanması öngörülüyor. Dolayısıyla kanun teklifi bu ay içerisinde yasalaşır ve Resmi Gazetede yayımlanırsa, 1 Ağustos’tan itibaren yurtdışı borçlanmasında yeni kurallar devreye girecek. Bu nedenle yurtdışında çalışması bulunan ve Türkiye’den aylık bağlatmak isteyenlerin Yurtdışı Borçlanma  / Emekli aylığı hesaplaması bilen bir uzmanla irtibata geçerek kendi durumlarını değerlendirmeleri ve ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.   

Kanun Tasarısı Yasalaşırsa.

1 günlük günlük yurtdışı borçlanma bedeli : 38,38 TL

1 günlük günlük yurtdışı borçlanma bedeli dolar karşılığı : 6,66 Dolar

1 günlük günlük yurtdışı borçlanma bedeli euro karşılığı : 5,85 Euro

( Dolar Kuru : 5,76 / Euro Kuru : 6,56 olarak hesaplanmıştır)

Paylaşım: