Yurtdışı Borçlanmasına Temmuz’da Zam Yok

Dünya Emeklilik Merkezi

Yurtdışı Borçlanmasına Temmuz’da Zam Yok

Yurtdışı Borçlanmasına Temmuz’da Zam Yok

2008 yılındaki sözde sosyal güvenlik reformuna kadar günlük yurtdışı borçlanma bedelleri  Amerikan Doları (USD) üzerinden belirleniyordu. Dönem dönem 1 / 2 / 5 ve son olarak 3,5 USD üzerinden yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız yurtdışını borçlanmalarını yaptılar. Burda özellikle belirtmek isterim ki USD borçlanmalarında ödeme süresi olmadığı için bu başvuruları bugün için hala geçerli.

Ancak 2008 yılından itibaren borçlanma bedelleri döviz cinsinden ve sabit olmaktan çıkartılmış Türkiye’de 16 yaşından büyükler için belirlen brüt asgari ücrete Türk Lirası üzerinden endekslenmiştir.

Bu tarihten sonra borçlanma için başvuranların günlük borçlanma bedelleri başvuru tarihindeki geçerli miktarlardan yapılmaktadır. Ve Türkiye’de asgari ücret 2016 yılından itibaren yıllık olarak belirlenmektedir.

Bu nedenle 01.01.2019’da günlük asgari (en düşük tutar) borçlanma bedeli olarak belirlenen 27,29 TL 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Her sene Haziran ayında olduğu gibi Türkiye’den borçlanma ve emeklilik konusunda gurbetçiyi korkutarak kendilerine kazanç elde etmek isteyenler görsel, yazılı veya internet medyasında aynı yalanlarla yine sahne aldılar.

Başvurunuz için ‘’30 Haziran’’ Son Gün Yalanına İnanmayın!

Maalesef bazıları alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar. Her sene Haziran ayında uyguladıkları taktiği yine devreye soktular. Oysa ki ;

2008 – 2015 arası asgari ücret yılda 2 defa artırılıyor bu nedenle yurtdışı borçlanması da Temmuz ayında zamlanıyordu. Fakat yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi 2016 dan beri asgari ücret 1 yıllık belirleniyor. Bu nedenle de tüm yıl aynı kalıyor.

Fakat gurbetçilerimizin eski alışkanlıklarını kullanmayı adet edinen bazı çığırtkanlar yine sahne alarak, “Başvurunuzda 30 Haziran’a dikkat!” , “Borçlanma başvurunuzu 1 Temmuz’dan önce yapın. Aksi halde zam geliyor” v.b. ifadelerle gurbetçimizi korkutarak kendilerine müracaat etmelerini sağlamaya çalışıyorlar.

Yalan Attığını Öğrendiğiniz Kişi Ya da Kuruluşlardan Uzak Durun!

30 Haziran’a dikkat zam gelmeden yurtdışı borçlanmanızı yapın – yapalım diye sizleri kandırma gayesinde olan biri yada birilerini okursanız, izlerseniz veya yüz yüze gelirseniz hemen kendinizi o alandan uzaklaştırın ve bir daha o kişinin sözüne inanmayın.

Biz her zaman yaptığımız gibi sizlere doğruları söylemeye ve bu sahtekârlara karşı uyarmaya devam edeceğiz. Nasıl yol izleyeceğiniz sizlerin takdiri.

Son defa tekrar etmek istiyoruz;  yurtdışı borçlanma bedellerine 1 Temmuz 2019 da zam yok

Paylaşım: