emeklilikte danışmak ne kadar önemli?

emeklilikte danışmak ne kadar önemli?

Emekli maaşı başvurusu, emekli maaşının alınması için temel bir gerekliliktir.

uygulama formu

Yasal emekli maaşı, şartlarının yerine getirilmesiyle otomatik olarak ödenmez. Aksine, bir uygulama gereklidir. Uygulama ilk önce gayri resmi yapılabilir. Daha sonra, ancak, resmi başvuru formu doldurulmalıdır. Bu başvurunuzu doğrudan uygun yasal emeklilik sigorta kurumuna veya Dünya Emeklilik Merkezi aracılığı ile yapabilirsiniz.

Elbette, başvuru yapmadan önce, hangi emekli maaşına başvurmak istediğinizi, farklı emekli maaşları için farklı koşullar bulunduğundan emin olmalısınız. Uzun vadeli sigortalılar için iskontolu veya indirimsiz erken emeklilik maaşları, düzenli emeklilik maaşı, maluliyet maaşı veya emekli maaşı vardır. Aşağıda kısa bir genel bakış:

Emeklilik başvurusu için farklı gereklilikler

emeklilik

yaş

gerekli katkı yılları

indirimler

Standart emeklilik

65 + x ay

5

hayır

Özellikle uzun süre sigortalı

63 + x ay

45

hayır

Uzun vadeli sigortalı

63

35

evet

1951 yılına kadar kadınlar

60

15

evet

sakatlık

yaşı ne olursa olsun

5

evet

özürlü

63

35

hayır

Kısmi emeklilik /
işsizlikten sonra (1951'e kadar)

63

15

evet

kurtulan

45 + x ay

5

hayır

son başvuru tarihi

Emeklilik başvurusu, yaş sınırına veya planlanan emekliliğe ulaşılmadan üç ay önce yapılmalı, böylece işlem için yeterli zaman kalmalıdır. Başvuruyu daha sonra yaparsanız, planlanmış emekli maaşına henüz ulaşmamış olması mümkündür. Ancak, bu para kaybetmez; Emekli aylığı geriye dönük olarak ödenir. Bununla birlikte, geriye dönük ödeme yalnızca en fazla üç ay süreyle yapılır. Emekli maaşı başvurusu emekli maaşının başlamasından üç ay sonra verilirse, emekli maaşı ancak başvuru yapıldıktan sonra ödenecektir.

Hayatta kalan emekli aylıkları durumunda, emeklilik başvurusu sigortalı kişinin ölümünden sonraki 12 aylık bir süre içinde yapılmalıdır.

onaylar

Resmi emeklilik başvurusu ayrıca bazı gerçeklerin doğrulanmasını gerektirir. Biri hala çalışıyorsa, işveren emekli olana kadar muhtemel kazancı belirtmelidir. İşverenler böyle bir onayı en fazla 4 ay önceden sunabilirler.

Biri hastalık parası ya da işsizlik parası anlamına gelirse, sağlık sigortası fonu ya da iş bulma kurumu, emekli maaşı başlayana kadar beklenen faydaları onaylamalıdır.

Emeklilik başvurusunun bir parçası olarak, sağlık sigortası şirketi, başvuru sahibinin zorunlu üyeliğin bir parçası olarak mı yoksa gönüllü bir sağlık sigortasının bir parçası olarak mı devam edebileceğini kontrol eder.

Dünya Emeklilik Merkezi yardımcı olur

Emeklilik başvuru formunun kendi başınıza doldurulmasının zorlıkları ve ileride bağlanacak emekli maaşınıza olumsuz etkileri olabilmektedir.
Hatasız ve doğru işlem tesis etmek için Dünya Emeklilik Merkezi sosyal güvenlik ofisinden randevu alabilirsiniz. Böylece Almanya'dan emeklilik başvurunuz uzmanlar kontrolünde tamamlanarak emeklilik sigortasına gönderilir.  

Rentenbescheid

Emeklilik başvuru sürecinin sonunda emekli maaşı ihbarı ve emeklilik sigortası kurumunun emekli maaşı ödemesi bulunmaktadır. Karar ve emekli aylığı miktarına katılmıyorsanız, emeklilik sigortası kurumuna itirazda bulunabilirsiniz. Bu, çelişkilere yardımcı olmazsa, sosyal mahkemenin önünde şikayette bulunma şekli açıktır. Muhalefet ve yasal işlemlerin her biri, ilgili kararın alınmasından sonraki bir ay içinde, yani emeklilik sigortası kurumu veya mahkeme tarafından alınmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular: Emeklilik başvurusu

Yaş sınırına ulaştığınızda emekli aylığı otomatik olarak alıyor musunuz?

Hayır, emekli aylığı otomatik olarak ödenmiyor. Emekli aylığı sigorta kurumunda emekli aylığı başvurusu gereklidir. Başvuru, için Dünya Emeklilik Merkezi sosyal güvenlik ofisinden yardım alabilirsiniz. Ancak bu hizmetlerin bedelini kendiniz ödemek zorundasınız.

Emekli maaşına ne zaman başvurmalısınız?

Emeklilik başvurusunun işlenmesi zaman alır. Özellikle, sigorta geçmişi kontrol edilmelidir. Paranızı zamanında almak istiyorsanız, emekli maaşı başvurusu emekli maaşına başlamadan 6 ila 3 ay önce yapılmalıdır.

Hâlâ çalışıyorken emeklilik maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz. İşveren daha sonra emekliliğinden 4 ay öncesine kadar uzayan bir kazanç sertifikası çıkarır. Emekli daha sonra, emekli aylığından önceki son üç ayı hesaplamak için kazanç sertifikasını kullanır.

İşsiz veya hasta iseniz, İş Kurumu veya sağlık sigortası fonu ödenen ödenekleri onaylar.

Emekli maaşı başvurusu çok geç yapılırsa ne olur?

Emekli maaşı başvurusunun emekli maaşının başlangıcından 3 aya kadar yapılması durumunda, maddi dezavantaj bulunmamaktadır. Emekli maaşı, emekli maaşının başlangıcından itibaren geriye dönük olarak ödenir. Ancak, emekli aylığı başvurusu emekli aylığının başlangıcından 3 ay sonra verilirse, emekli aylığına sadece başvuru tarihinden itibaren ödeme yapılır.

Hayatta kalan kişinin emekli aylığı sigortalı kişinin ölümünden sonra 12 aylık bir süreye tabidir. Hayatta kalan kişinin emekli maaşı başvurusu için bu süre doldurulamazsa, emekli maaşı ancak başvuru tarihinden sonra değil, ölüm tarihinden itibaren ödenir.

Emekli maaşının ilk ödemesi ne zaman yapılır?

İlk emeklilik maaşı, emeklilik yaşına ulaştığınız ayı takip eden ay için yapılır.

Paylaşım: