Almanya çocuk yetiştirme süreleri ve anne emekliliği

Almanya çocuk yetiştirme süreleri ve anne emekliliği

Anne emekli maaşı nedir?

Çocuk yetiştirmek için emeklilik puanları

Almanya Anne Emekliliğinde cevabı en çok merak edilen sorulanlardan biri “Emekli maaşım ne kadar olacak?” Basitçe ifade etmek gerekirse, emekli maaşınızın miktarı çalıştığınız yıllara ve gelirinize bağlıdır.

Peki anne veya babalar çocuk yetiştirmek için evde kaldıklarında ne olur? Çalışmadıkları bu sürede emeklilik durumları nasıl etkilenir?

Aylıkları düşer mi? Düşmesini engelleyecek hakları var mı? Bu haklardan nasıl yaralanabilirler? Anne Emekli Maaşı olarak bilinen 2014 reformu ile hangi hakları kazandılar? Sorularına bu yazımızda başka bir yerde bulamayacağınız cevaplar sunacağız

Ebeveyn izni için emeklilik hakkı

Emekli maaşının hesaplanmasında yetiştirme yılları çalışma yılı olarak kabul edilir. Ebeveyn izni için, ayrıca kazanç puanları “toplarsınız”. Bu süre içinde emeklilik sigortası primi ödemeseniz bile. Doğum yılına bağlı olarak, şu anda ebeveyn izni olarak 2 veya 3 yıllık sabit bir oranla kredilendirilirsiniz.

Almanya Sosyal Sigorta Kurumu, çocuk yetiştirme dönemini, çocuğunuza bakmak veya büyütmek için istihdam edilmediğiniz yıllar olarak tanımlar. Sabit oranlı yetiştirme yılları, gerçekte ne kadar süre hareketsiz kaldığınıza bakılmaksızın, size kredilendirilecektir. Her yıl için yaklaşık bir emeklilik puanı veya kazanç puanı “toplarsınız”. Bir kazanç puanı her zaman mevcut emeklilik değerine karşılık gelir.

1992 veya sonrasında doğan çocuklar için ebeveyn izni

1992'den sonra doğan çocuklar için, emekli maaşında çocuk başına 3 yıllık yetiştirme otomatik olarak dikkate alınır. Bu, 3 kazanç puanına kadar denk gelir. 

Anne aylığı ayrı bir emeklilik mi?

Anne emekli maaşı ayrı bir emeklilik gibi görünebilir. Ancak bu doğru değildir. Aksine, yasal yaşlılık aylığının bir parçasıdır. Çocuk yetiştirme sürelerini hesaba katarsanız, normal yaşlılık aylığınız artar

Annelik aylığı için başvurmanız gerekiyor mu?

Anne Emekli Aylığından yararlanmak için önce çocuk yetiştirme sürelerinizi mutlaka yetkili sigorta kurumuna tanıtmalısınız. Anne Emekli Aylığınız kendiliğinde başlamaz. Bu nedenle mutlaka uygun başvuru formlarını hatasız olarak tamamlayıp başvurunuzu yapmanız gerekir.

Sadece anneler için doğum aylığı var mı?

Hayır. Genel tabirle kullanılan “anne emekli maaşı” terimi, bunun anneler için yalnızca ek bir fayda olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, hiçbir şekilde sadece kadın ebeveyn için ayrılmamıştır. Aksine, toplumda hakim olan aile içindeki rol dağılımı, emekliliğe verilen adı şekillendirmiştir

Babalar da yararlanabilir mi ?

Bu noktada bu soruya da cevap vermek istiyoruz babalar, çocuğu ağırlıklı olarak yetiştirmişlerse, çocuk yetiştirme süresinden yararlanabilirler. Yine çocuk yetiştirme süresini iki ebeveyn arasında bölmek de mümkündür. Bunun için Alman Emeklilik Sigortasına ayrı bir başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Anne aylığı nasıl hesaplanır?

Anne Emekli Aylığınız basit anlatımla  aşağıda yer alan formül kullanılarak hesaplanmaktadır

Kazanç puanları x mevcut emeklilik değeri x erişim faktörü x emeklilik faktörü = emeklilik tutarı

Erişim faktörü, emekli aylığınıza yapılan eklemeleri veya kesintileri yansıtır. Erken veya geç emekli olursanız bunlar geçerli hale gelir. 

Standart emeklilik yaşına ulaştığınızda emekli olursanız (yani ek veya indirim olmadan), faktör 1.0'dır

Emeklilik faktörü, emekli maaşınızın türüne göre belirlenir. Anne emekli maaşı, normal yaşlılık aylığının bir parçası olduğu için faktör 1,0'dır.

Anne Emeklilik Danışmanlığı?

 Bu arada: Almanya’dan Emeklilik ve Sosyal Güvenlik konusunda tüm soru ve sorunlarınız için uzmanlarımıza WhatsApp üzerinden +90 507 100 60 89 - +90 552 797 60 90 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Paylaşım: