Almanya’da çocuk yetiştirme süresi:

Almanya’da çocuk yetiştirme süresi:

Alman Sosyal Sigorta Kurumu emeklilik yasasına göre Ebeveynlik süreleri her iki ebeveyne tam olarak yatırılabilir mi sorusuna Mahkeme kararı ışığında yanıt arayacağız
Ebeveynlik izni en fazla 3 yıldır ve en erken çocuğun doğumuyla başlar. Her iki ebeveyn de aynı zamanda ebeveyn izni alabilir. Emeklilikteki bu çocuk yetiştirme dönemleri her iki ebeveyn için de tamamen tahsis edilebilir mi? Thüringen Devlet Sosyal Mahkemesi önüne gelen bir dosyada bu konudaki kararını verdi.

Dava Konusu
Altta yatan anlaşmazlıktaki davacı (baba), kızının doğumundan sonra anne ile aynı süre için ebeveyn izni aldığını ve bu süre zarfında çocuğu eşit bir şekilde yetiştirdiklerini. Buna rağmen bu dönemdeki çocuk yetiştirme sürelerinin emeklilik sigortası tarafından tamamının anneye tahsis edildiğini. Bunun hatalı bir işlem olduğunu ve kendisi için de çocuk yetiştirme süresi tanınması için Alman Sosyal Sigorta Kurumuna başvurdu. Emeklilik sigortası bu başvuruyu reddetti. Sosyal mahkeme de buna karşı açılan davayı reddetmiştir.

Ebeveynler ebeveyn iznini tam olarak düşünmediler
Thüringen Devlet Sosyal Mahkemesi temyiz başvurusunu reddetmiştir. Mahkeme, Alman Sosyal Sigorta Kurumu ve sosyal mahkemenin, her iki ebeveyn için de aynı dönem için çocuk yetiştirme dönemlerinin atanmasının yasal hükümlere uygun olmadığını doğrulamıştır.

Çocuk yetiştirme süresinin belirli bir ebeveyne tahsisi
Sosyal Kitaba göre;  bakım veren ebeveynin yapmadığı ya da çocuğun ebeveynliği nedeniyle sınırlı bir ölçüde ebeveynin sosyal güvenliğine zorunlu bir katkı olarak çocuk yetiştirme dönemlerinin tanınmasını düzenler. Kendi emeklilik haklarınızı oluşturmak mümkündür. Emeklilik sigortasında çocuk yetiştirme dönemlerinin tanınması, aile içi ve ev dışı istihdamın eşit değerlendirmesine belirleyici bir katkı sağlanması gerektiğine yine ilgili çocuk yetiştirme döneminin belirli bir ebeveyne devredilmesi gerektiğini belirtmektedir .

Yasama kavramına göre, çocuk yetiştirme sürelerinin sadece bir ebeveyne tahsis edilmesi mümkündür. Kanun, her iki ebeveyn için de aynı yetiştirme dönemi için çocuk yetiştirme dönemlerinin atanmasını açıkça öngörmemektedir.

Kanun seçme hakkına izin veriyor
Ebeveynlere yetiştirilme zamanlarının kime verileceği konusunda seçme hakkı verir,  düzenlemelere göre farklı bir görevlendirme mümkün değilse, çocuk bakım dönemleri takvim ayı değişikliğinde ebeveynler arasında eşit olarak bölünür. Bu, yasama organının her iki ebeveyni de tam olarak dikkate almama isteğini göstermektedir.


Almanya'dan emekli maaşı, minijob, otomatik bilgi paylaşımı, Almanya anne emekliliği, grundrente, çocuk parasi, emeklilik, 65yaş, sosyal güvenlik, Almanya emeklilere zam, Almanya emekli maaşı, annelik maaşı, Dünya EMEKLİLİK MERKEZİ, kesin dönüş, Almanya'dan anne emekliliği, Almanya'da emekli maaşları, Almanya'da kısmen çalışma hakkı, Almanya'da emeklilik yaşı, dünya emeklilik merkezi, bursa,kocaeli, otomatik bilgi paylaşımı, grundrente almanya maaşlarına zam,emekli maaş zamları, almanyada yeni yılda emekli maaşlarına zam,emekli maaşı ne kadar,emekli maaşına zam, yurtdışı emekliliği, Almanya emekli maaşı, Almanya da emekli maaşı ne kadar, yurtdışı yaşam belgesi,Almanya'dan emekli olmanın şartları nelerdir, Almanya'da asgari ücret, Almanya'da emekli maaşlarına gelecek yıl zam, minijob,Almanya emekli maaşları artacak, Almanya emekli maaşı başvurusu, emekli maaşına zam Almanya'da ne kadar, yaşam belgesi, anne emekliliği, emekli maaşına ne kadar zam yapılacak, yurtdışı emeklilik, Almanya'da yeni uygulama, grundrente, Almanya'dan emekli maaşına zam
#2019
#almanyaanne
#annelik maaş
#bebek
#euro
#geld
#mutterschaftsparası
#çocuk parası

Paylaşım: