Almanya'da emeklilik maaşı

Almanya'da emeklilik maaşı

Anne emekli maaşı nedir?

Çocuk yetiştirmek için emeklilik puanları

Almanya Anne Emekliliğinde cevabı en çok merak edilen sorulanlardan biri “Emekli maaşım ne kadar olacak?” Basitçe ifade etmek gerekirse, emekli maaşınızın miktarı çalıştığınız yıllara ve gelirinize bağlıdır.

Peki anne veya babalar çocuk yetiştirmek için evde kaldıklarında ne olur? Çalışmadıkları bu sürede emeklilik durumları nasıl etkilenir?

Aylıkları düşer mi? Düşmesini engelleyecek hakları var mı? Bu haklardan nasıl yaralanabilirler? Anne Emekli Maaşı olarak bilinen 2014 reformu ile hangi hakları kazandılar? Sorularına bu yazımızda başka bir yerde bulamayacağınız cevaplar sunacağız

1992 veya sonrasında doğan çocuklar için ebeveyn izni

1992'den sonra doğan çocuklar için, emekli maaşında çocuk başına 3 yıllık yetiştirme otomatik olarak dikkate alınır. Bu, 3 kazanç puanına kadar denk gelir. 

Anne emekli maaşı ayrı bir emeklilik gibi görünebilir. Ancak bu doğru değildir. Aksine, yasal yaşlılık aylığının bir parçasıdır. Çocuk yetiştirme sürelerini hesaba katarsanız, normal yaşlılık aylığınız artar

Annelik aylığı için başvurmanız gerekiyor mu?

Anne Emekli Aylığından yararlanmak için önce çocuk yetiştirme sürelerinizi mutlaka yetkili sigorta kurumuna tanıtmalısınız. Anne Emekli Aylığınız kendiliğinde başlamaz. Bu nedenle mutlaka uygun başvuru formlarını hatasız olarak tamamlayıp başvurunuzu yapmanız gerekir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN DANIŞMA HATTIMIZDAN UZMANLARIMIZA ULAŞABİLLİRSİNİZ
0552 797 60 90 - 0507 100 60 89

 

Paylaşım: