Almanya'da madenciler için yaşlılık aylığı

Almanya'da madenciler için yaşlılık aylığı

Madenciler için yaşlılık aylığı

Maden işçilerinin emekli maaşları için özel düzenlemeler geçerlidir.

Diğer çoğu işçi gibi madenciler de yasal emeklilik sigortası kapsamındadır. Bu profesyonel grup için madencilik endüstrisindeki yapısal değişiklik ve maruz kaldıkları belirli yükler ve riskler nedeniyle özel düzenlemeler vardır.

Uzun yıllar yeraltında çalışan madenciler için yaşlılık aylığı

En az 60 yaşındaysanız ve yeraltında sürekli çalışma ile asgari sigorta süresini (bekleme süresi denir) 25 yıl geçirdiyseniz bu tür bir emeklilik maaşı alırsınız. Ancak, bu yaş sınırı kademeli olarak 62 yaşına yükseltilecektir.

Uzun yıllar yeraltında çalışan madenciler için yaşlılık aylığı: Ne dikkate alınır?

Yeraltındaki sürekli çalışmaya ek olarak, bu 25 yıllık bekleme süresi, bir düzeltme ödeneği aldığınız ayları da içerir. Bunu yapmak için, bu faydaya başlamadan önce yer altında çalışmış olmalısınız. Talep üzerine Alman Rentenversicherung Knappschaft-Bahn-See bu bekleme süresini karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edecektir.

Ne zaman emekli olabilirim?

Doğum yılınıza bağlıdır. Yaş sınırı kademeli olarak artırılacaktır. 1964 veya sonrasında doğduysanız, yaşınız 62'dir.

Özel özellik: meşru beklentilerin korunması

Emekli maaşındaki meşru beklentilerin korunmasına yönelik düzenlemeler, mevzuatta değişikliklerin kademeli olarak yapılmasını sağlamaktadır. Ve geriye dönük değişiklik yapılmaz. 1964'ten önce doğduysanız ve işten çıkarılan maden işçileri veya madencilerin tazminatları için düzeltme ödeneği aldıysanız, 60 yaşında emekli olmaya devam edebilirsiniz.

Ne kadar kazanabilirsiniz?

Temel olarak yılda 6.300 Euro kazanabilirsiniz. Bu tutarı aşarsanız, emekli aylığınız artık tam olarak ödenmeyecek veya hiç ödenmeyebilir. Normal emeklilik yaşına ulaştıktan sonra - bu, normal yaşlılık aylığınızı alabileceğiniz noktadır - sınırsız miktarda kazanabilirsiniz.

 

Paylaşım: