Almanya’dan Emeklilik, Almanya’da doğum yapanlara , çocuk yetiştirenlere emeklilik fırsatı!..

Almanya’dan Emeklilik, Almanya’da doğum yapanlara , çocuk yetiştirenlere emeklilik fırsatı!..

ALMANYA'DAN ANNE EMEKLİLİĞİ-ÇOCUK YETİŞTİRME SÜRESİ İLE İLGİLİ BİLGİLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİRİYORUZ

Almanya da ki yeni düzenleme ile;

 Almanya’da doğum yapan Anne ve cocuklarını yetiştiren Babalar için emekli olma hakkı doğdu.Söz konusu yasadan Almanya da doğum yapmış, çocuklarını yetiştirmiş fakat daha sonraki yıllarda Türkiye ye dönüş yapmış olan Türk vatandaşları da yararlanabiliyor.Yeni düzenlemeye göre bu yasadan öncelikle anneleryararlanırken babaların da  yararlanma hakkı vardır.. Aile den sadece 1 kişi  ( cocukları yetiştiren kişi ) bu yasadan yararlanabiliyor. Alman sosyal sigorta kurumu 1 Ocak 1992 öncesi doğan cocuklar için 2 yıl, bu tarihten sonra doğan çocuklar için 3 yıllık süreyi çalışma süresi gibi dikkate alıyor.

Almanya’da bir işyerine gidip bir gün dahi çalışmayan anneler, ister Almanya’da isterse Türkiye’de ikamet etsinler Alman Emeklilik Sigortasından “emekli” veya “kısmi emekli aylığı” alma hakkına sahip olabiliyor.

 Çocuk Yetiştirme Süresi nasıl hesaplanıyor? 01.01.1992 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar için çocuk yetiştirme süresi doğumdan sonraki aydan başlamak üzere 24 ay, bu tarihten sonra doğan çocuklar için ise 36 ay olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu sürenin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi için çocuğun ilk 2,5 yıl Almanya’da yetiştirilmesi şart. Çocuğun illa Almanya’da doğmuş olması gerekmiyor. Çocuk, Almanya dışında doğsa bile doğumundan itibaren bir yıl içerisinde Almanya’da ikamet edilirse ikamet edilen süre dikkate alınarak çocuk yetiştirme süresi hesaplanıyor. Toplamda cocukların yetiştirme süreleri 60 ay olmalı. 

 Çocuk yetiştirme süreleri ile yaşlılık aylık hakkı nasıl kazanılıyor?

 Alman sosyal güvenlik mevzuatına göre, yaşlılık emekli aylığına hak kazanılması için 65 yaşının doldurulması (65-67 YAŞ ARALIĞINDA DEĞİŞEBİLMEKTEDİR)

Almanya’da 1992’den önce iki, 1992’den sonra da bir çocuk doğum yapan hiç çalışmamış bir ebeveyine örnek olarak; 7 yıllık sigorta karşılığında 65 yaşını doldurduğunda brüt 200,27 (7 x 28,61) € aylık bağlanacaktır.

Hizmet süresiniz ( 60 ay ) eksik olsa dahi birleştirilen hizmetler üzerinden de aylık alma hakkınız mevcuttur.

Ücretsiz WHATSAPP danışma hattımızdan alanızda uzman ve tecrübeli danışmanlarımızdan kendi emekliliğinizde dair detaylı bilgi alabilirsiniz...

Danışma hatlarımız;

0507 100 60 89

0552 797 60 90 

Almanya'dan emekli maaşı, minijob, otomatik bilgi paylaşımı, Almanya anne emekliliği, grundrente, çocuk parasi, emeklilik, 65yaş, sosyal güvenlik, Almanya emeklilere zam, Almanya emekli maaşı, annelik maaşı,  Dünya EMEKLİLİK MERKEZİ, kesin dönüş, Almanya'dan anne emekliliği, Almanya'da emekli maaşları, Almanya'da kısmen çalışma hakkı, Almanya'da emeklilik yaşı, dünya emeklilik merkezi, bursa,kocaeli, otomatik bilgi paylaşımı, grundrente almanya maaşlarına zam,emekli maaş zamları, almanyada yeni yılda emekli maaşlarına zam,emekli maaşı ne kadar,emekli maaşına zam, yurtdışı emekliliği, Almanya emekli maaşı, Almanya da emekli maaşı ne kadar, yurtdışı yaşam belgesi,Almanya'dan emekli olmanın şartları nelerdir, Almanya'da asgari ücret, Almanya'da emekli maaşlarına gelecek yıl zam, minijob,Almanya emekli maaşları artacak, Almanya emekli maaşı başvurusu, emekli maaşına zam Almanya'da ne kadar, yaşam belgesi, anne emekliliği, emekli maaşına ne kadar zam yapılacak, yurtdışı emeklilik, Almanya'da yeni uygulama, grundrente, Almanya'dan emekli maaşına zam

Paylaşım: