Almanya’dan Emeklilikte Yaş İndirimi

Almanya’dan Emeklilikte Yaş İndirimi

Almanya’da normal emeklilik maaşları kişinin doğum tarihine göre 65’ten başlayıp 67 yaş sınırına kadar elde edilmektedir.

Almanya’da yapılan son anketlere göre çoğu çalışan yaklaşık 60 yaşında emekli olmayı tercih ediyor. Fakat arzu ve gerçeklik birbirinden çok uzakta. Emeklilik yaşının kademeli olarak ta olsa 65 yaştan 67 yaşa yükseltilmiş olması dolayısıyla bir çok kişi erken emeklilik yolunu aramakta.

Daha erken emekli olmak istiyorsanız, klasik emeklilik maaşlarının 2012'den bu yana yavaş yavaş sona ermesine neden olma ihtimaliniz çok düşük.

Bununla birlikte, insanların 60 yaşında, indirim olmadan emekliliğe başlamalarını sağlayan özel emeklilik maaşları var. Ancak, bunlar belirli endüstrilerle bağlantılıdır.

Genel olarak, herhangi bir yaş sınırı olmadan, azaltılmış kazanç kapasitesi nedeniyle bir emekli aylığı mümkündür. Yaş, meslek veya endüstri konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu sadece sağlık durumuna bağlıdır. Hala günde üç saat çalışıp çalışamayacağınız sorulur. Bu soru olumsuz cevaplanırsa, tam bir maluliyet emekli maaşı verilir.

Sırasıyla 65 ve 67 öncesi emekli aylıkları

Alman Sosyal Sigorta emeklilik yasasına göre, 65 yaşına gelmeden önce emekli olmak mümkündür. Yasa da;  60 yaş üstü kadınlar için erken emeklilik maaşı, uzun vadeli ve özellikle uzun vadeli sigortalı emeklilik, işsizlik sonrası erken emeklilik ve işsizlik ve ağır sakatlık kazanımı için erken emeklilik maaşı bulunmaktadır.

Ancak, tüm emeklilik yaş sınırları  2013 emeklilik reformu ile yükseltilmiştir,

Emekli maaşından kesinti

Tüm erken emeklilik maaşları azaltılmış emekli maaşlarıdır. Brüt emekli maaşı tespit edilir. Daha sonra sağlık sigortası ve uzun vadeli bakım sigortası primleri düşülecektir.

Tüm emeklilik maaşları için indirim, resmi emeklilik yaşından önce emekli olduğunuz her ay için yüzde 0,3'tür. Emekli ayına 5 yıl kala emekli aylığına başvurursanız indirim yüzde 18'dir. Bu aynı zamanda maksimum indirimdir.

Kesintiler ömür boyu saklanır, bu nedenle sadece emekliliğin başlangıcından yaş sınırına kadar olan süre için değil. Normal emeklilik yaşına ulaşıldığında erken emeklilik bir daha artmayacaktır.

Ancak, emekli aylığı indirimini dengelemenin bir yolu var. Bunun için özel ödemeler yapmanız gerekir. Eksik emekli maaşı katkılarını geriye dönük olarak geri ödemek de mümkündür. Geçtiğimiz yılın katkılarını en geç 31 Mart tarihine kadar ödemek zorunludur. Eksik eğitim süreleri, 45. yaşın başlangıcına kadar telafi edilebilir.

55 ile Emeklilik

Bazı meslek gruplarının 55 yaşında indirimsiz emekli aylığı alma hakkı bulunmaktadır. Bu durum bazı memurlar, çalışanlar ve yüksek mesleki talepleri olan, örneğin hava trafik kontrolünde 55 yıllık yaş sınırı vardır. Pilotlar için de Avrupa Adalet Divanı kararına kadar (Az C-447-09) 55 ila 60 yaş arasında emekli olmaktı.Karar sonrası pilotlar daha uzun süre çalışabiliyor, çünkü mahkeme zorla erken emeklilik olmayacağına hüküm altına almıştır.

60 ile Emeklilik

İtfaiye çalışanları için,60 yaşında emekli aylığı mevcuttur. Ancak, bu yaş sınırı kademeli olarak 62 yıla yükseltilecektir.

GdB'si 35 ile 50 arasında olan engelli kişilerin emeklilik yaşı 60 olabilmektedir.

Lufthansa pilotları için daha önce 60 yaşında bir emekli maaşı vardı. Ancak, şirket bunu değiştirmek istemektedir.

Kadınlar için , 60 yaşında özel bir yaşlılık aylığı bulunmaktadır. Ancak bu sona ermek üzeredir. 1952'den önce doğmuş ve emeklilik fonuna on beş yıl, 40. doğum gününüzden en az 10 yıl sonra katkı payı ödemişseniz hala kullanabilirsiniz. Bu emekli aylığının tam 65 yaş içerisinde talep edilmesi durumunda ise indirimler uygulanmaz.

Madenciler en az 25 yıl yeraltında çalıştılarsa 60 yaşında emekli olabilirler. Ancak 1 Ocak 1952'den sonra doğanlar için emeklilik yaşı 62 yıla yükseliyor. Ancak, 1964'ten önce doğmuş ve işten çıkarmalar nedeniyle mayınlardan kovulan ve adaptasyon ödeneği alan herkes 60 yaşından itibaren erken emeklilik aylığı için başvurabilir.

62 ile Emeklilik

Polis memurları, hapishane memurları, itfaiyeciler ve Bundeswehr işçileri için yaş sınırı 60 ila 62 yıl arasındadır.

Bundeswehr için 62 yaş sınırı, devlet memuru olan askerler ve maaşlı çalışanlar için aynı derecede geçerlidir.

63 ile erken emeklilik indirimi

35 yıl emeklilik primi ödeyen herkes 63 yaşında indirimlerle emekli olabilir . Yine  63 yaşında, kısmi bir emeklilik sözleşmeniz olduğunda emekli olabilirsiniz.

Memurlar talep üzerine 63 yaşında da emekli olabilirler.

Akıl hastalıkları erken emekliliğin bir nedenidir

Akıl hastalığı nedeniyle  giderek daha fazla çalışan erken emekli oluyor. 10 yıl içinde bu sayı 25.000 artmıştır.

Baskı, zorbalık, stres - bunlar erken emekliliğe ve erken emekliliğe yol açan faktörlerdir.

Bununla birlikte, stres, örneğin iş ve aile arasında uzlaşılamayacağı zaman katı örgütlenme yoluyla ortaya çıkar. Sonuç depresyon veya diğer zihinsel bozukluklardır. Bunlar tedavi edilmezse prognoz kötü görünür.

Malulen emekli aylığı için gerekenler

Bir tıbbi muayeneden sonra günde üç saatten az çalışabilenlere tam bir maluliyet maaşı ödenir. 2012 yılında kazanma kapasitesinde tam düşüşe sahip ortalama emekli aylığı, batı Almanya'da 723 avro, doğu Almanya'da 698 avro idi.

Günde altı saatten daha az bir süre yarı zamanlı çalışabilen herkes kazanma kapasitesinde kısmi bir indirim hakkına sahiptir. 2012'de, bu emekli aylığının miktarı batı Almanya'da ortalama 492 avro, doğu Almanya'da ise 423 avro olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte, bir maluliyet emekli maaşı ancak emeklilik fonuna en az beş yıl ödemişseniz verilir. Ayrıca, son beş yıl içinde kazanma kapasitesi kaybından en az üç yıl zorunlu katkı payı ödemiş olmalısınız. Uzun zamandır herhangi bir emekli maaşı ödemesi yapmamış olanlar, örneğin serbest meslek sahipleri veya aile izinleri nedeniyle, haklarını kaybedebilirler.

Erken emeklilik maaşı almak için, emeklilik sigortasına mutlaka biir başvuru gerekmektedir.

DÜNYA EMEKLİLİK MERKEZİ'NE NASIL ULAŞIRIM?

Beyazıt Mah. Taraklı Sk. Canlı İş Merkezi 
No:19 K:5 D.9/10 Yıldırım /BURSA

Adres tarifi : Duaçınarı Metro istasyonu karşısı / Bursa Tapu Müdürlüğü Yanı

 Gsm : +90 507 100 60 89                                                                                                     
WhatsApp  Danışma Hattı : +90 507 100 60 89

 

Paylaşım: