Almanya’dan prim iadesi alanlar da işletme emekli aylığı alabilirler mi?

Almanya’dan prim iadesi alanlar da işletme emekli aylığı alabilirler mi?

Almanya'dan prim iadesi alanlar 65 yaşına gelince Almanya'dan emekli de olabilirler

Almanya’da yaşlılık-ölüm-maluliyet ve kaza aylıklarından ayrı olarak bir de ek bir sigorta niteliğinde işletme emekli aylığı (Betriebsrente) ve/veya ek emeklilik aylığı (Zusatzrente) bulunmaktadır.

Özellikle büyük ölçekli firmalarda “İşletme Emekli Sandıkları” (Betriebliche Altersversorgungskasse) ve/veya kamuya ait işletmelerde de “Ek Emeklilik Sandıkları (Zusatzversorgungskasse) kurulmuştur. Bu sandıklar, işçinin hiçbir katkısı olmaksızın sadece işverenin yaptığı ödemelere bağlı olarak, Alman Zorunlu Emeklilik Sigortası’ndan bağlanan emekli/dul-yetim aylığından ayrı olarak az miktarda da olsa bir işletme emekli/dul-yetim aylığı veya tazminat öderler. Almanya’daki büyük ve orta ölçekli firmaların % 70’ine yakınında işletme/ek emekli aylığı ödemesi bulunmaktadır

İşveren bu kasalara %1 ila %4 arasında brütten prim keserek yatırmaktadır.(Bu %1-%4 arasındaki kesintiyi Sendika ve işveren belirler). Bu paralar bir bankaya yatırılarak değerlendirilir. Sigortalı işletme emekli aylığına hak kazanmış ise, firma iflas etmiş olsa bile aylıklar Köln’deki işletme emekli aylıkları teminat kasası (Pensions-Sicherungs-Verein auf Gegenseitigkeit - PSVaG) tarafından ödenmektedir.

Bu kasadan emekli olan ve 65 YASINI dolduran (65 yaş ve temelde aynı firmada aralıksız en az 10 veya 12 yıl çalışma şart)  o firmada çalışıp emekli olanlara veya 65 yaşını dolduranlara yatırdığı primlere göre en düşükten aylık 80 Euro dan başlayarak bir emekli aylığı ödenir. Fakat hak etmiş kişi ölürse, geri kalanlara bu para ödenmez. Alman rant (emeklilik) sigortasından, kendi ödediği primleri çekmiş dahi olsa, eğer (Betriebsrenete) iş yeri emeklilik kasası primlerini almamışsa işyeri emekli aylığı ödenmektedir.. 

Paylaşım: