Almanya Maaş Bilgilerinizi Doğru Okuyun

Almanya Maaş Bilgilerinizi Doğru Okuyun

Almanya Maaş Bilgilerinizi Doğru Okuyun

Almanya Sosyal Sigorta Kurumu tarafından gönderilen sigorta hizmet cetvelleri emeklilik konusunda önemli pek çok şeyi açıklamaktadır. 

  • Kesinti olmadan ne zaman emekli olabileceğinizi ve ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi,
  • Şu ana kadar hangi emeklilik haklarını edindiğinizi,
  • Son beş yılın ortalaması kadar ödemeye devam ederseniz emeklilik maaşınızın ne kadar olacağı,
  • yıllık yüzde bir veya iki emeklilik ayarlaması ile emekli aylığınızın ne kadar artabileceğini,
  • ani bir sakatlık durumunda şu anda ne kadar maluliyet maaşıalacağınızı
  • ve herhangi bir kesinti olmadan ne zaman emekli olabileceğinizi.

İkinci sayfada emeklilik sigortası, biriktirdiğiniz kazanç puanları üzerinden emeklilik hesaplamasının temellerini açıklar ve enflasyonu gösterir ..

Standart emeklilik yaşı 1954 doğumlu çalışanlar için 65 yıl ve 8 aydır. 2031 yılına kadar emeklilik yaşı kademeli olarak 67 yaşa yükselecektir. Bu nedenle 1963'ten sonra doğan herkes için bu yaş geçerli olacaktır. Daha erken emekli olmak isteyenler, aylık yüzde 0,3'lük indirimleri kabul etmek zorundadır.

Tam sakatlık maaşı

Hastalık veya kaza nedeniyle günde üç saatten fazla çalışamazsanız, tam maluliyet maaşı alabilirsiniz. Üç saatten fazla çalışamama şartından kastedilen öğrenmiş olduğunuz meslekte ya da başka bir meslekte çalışamamanızdır. Engellilik aylığı muhtemelen mevcut gelirinizin çok altında olacaktır. Bu nedenle özel engellilik sigortası yaptırmanız da mantıklı olabilir. Her durumda, önceden bağımsız tavsiye almanız sizin yararınıza olacaktır

Emekli maaşınızın miktarı

Sizin için en önemli bilgi gelecekteki emeklilik maaşınızın muhtemel miktarıdır. Hesaplanan bu değer (brüt!) Emekli olduğunuzda son beş yılın ortalaması kadar çok kazanacağınızı ve emeklilik sigortasına ödeyeceğiniz düşünülerek hesaplanır.

Daha fazla kazandıkça bu değer artacaktır. Örneğin, uzun bir süre yarı zamanlı çalıştığınız, işsiz kaldığınız veya hastalandığınız için daha az kazanıyorsanız, beklenen emeklilik hakkınız azalacaktır.

Emeklilik bilgilerinde, emeklilik sigortası, emeklilik yıllık yüzde bir veya iki oranında ayarlanırsa emekli maaşının ne kadar yüksek olabileceğini de gösterir. Emeklilik ayarlamasının ne kadar yüksek olacağı, ücretlerin gelişimine bağlıdır. 

 Belirtilen emekli maaşı miktarı bağlayıcı değildir çünkü ; aşağıda yer alan faktörler maaşınızın düşmesini ya da artmasını sağlayabilir,

  • Gelirinizde ki artış ya da azalışlar
  • Vergiler
  • Boşanma

Dikkat: Emeklilik bilgileri brüt tutarları gösterir!

Belirtilen miktarlar her zaman brüt katkılardır! Vergiler (gelir vergisi, dayanışma ek ücreti ve muhtemelen kilise vergisi) ile sağlık ve uzun vadeli bakım sigortasına katkılar bundan düşülür. Bu, şu anda yaklaşık yüzde 12'dir (sağlık sigortasına yarı katkı ve uzun vadeli bakım sigortasına tam katkı.

Misal:

1.585,47 Euro'luk beklenen brüt emekli maaşından 122,87 Euro sağlık sigortası katkı paylarından düşülür (katkı oranının yarısı (yüzde 14,6÷ 2) artı yüzde 0,9 ek katkı). Uzun vadeli bakım sigortasına katkı şu anda yüzde 3,05'tir. Bu nedenle, emekli aylığından 48,36 euro daha kesilir. Elinize geçen net aylık :  1,414.24 Euro olacaktır.


Almanya'dan emekli maaşı, minijob, otomatik bilgi paylaşımı, Almanya anne emekliliği, grundrente, çocuk parasi, emeklilik, 65yaş, sosyal güvenlik, Almanya emeklilere zam, Almanya emekli maaşı, annelik maaşı,  Dünya EMEKLİLİK MERKEZİ, kesin dönüş, Almanya'dan anne emekliliği, Almanya'da emekli maaşları, Almanya'da kısmen çalışma hakkı, Almanya'da emeklilik yaşı, emekli maaşı ne kadar,emekli maaşına zam, yurtdışı emekliliği, Almanya emekli maaşı, Almanya da emekli maaşı ne kadar, yurtdışı yaşam belgesi,Almanya'dan emekli olmanın şartları nelerdir, Almanya'da asgari ücret, Almanya'da emekli maaşlarına gelecek yıl zam, Almanya emekli maaşları artacak, Almanya emekli maaşı başvurusu, emekli maaşına zam Almanya'da ne kadar, yaşam belgesi, anne emekliliği, emekli maaşına ne kadar zam yapılacak, yurtdışı emeklilik, Almanya'da yeni uygulama, grundrente, Almanya'dan emekli maaşına zam

Paylaşım: