ALMANYA YA KESİN DÖNÜŞ YAPAN ANNELERİN HAKLARI NELERDİR

ALMANYA YA KESİN DÖNÜŞ YAPAN ANNELERİN HAKLARI NELERDİR

 

"" YURDA KESİN DÖNÜŞ ŞARTI NEDİR? KESİN DÖNÜŞ ŞART MIDIR?
Anayasa Mahkemesinin Resmi Gazetede yayımlana kararına göre; yurtdışında geçen hizmetlerini borçlanarak emeklilik hakkını kazanmak isteyen vatandaş kendisine aylık bağlanmasını talep ettimiş fakat talebi reddedilen vatandaş işlemin iptali için dava açmıştır.

Davaya Ankara 8. iş Mahkemesi (3201 sayılı yurtısında bulunan türk vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerininsosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi hakkında kanun un) bazı hükümlerinin iptali içinAnayasa Mahkemesine başvurdu.

Mahkeme gerekçesinde , yaşlılık aylığı tahsis için kurallar gereğince aktif çalışma hayatının sona erdirilmesi gerektiği, bu kuralların sigortalıya aşırı ve olağandışı bir külfet yüklemediğini belirtti. bu çerçevede yaşlılık aylığına hak kazanılması için yurt içinde yada yurt dışında çalışanların aktif çalışma hayatından ayrılmaları öngörülmüştür. Dolayısıyla kurallarda yazan KESİN DÖNÜŞ ŞARTI yurt içinde ve yurtdışında çalışanlar için bir ayrıma neden olmamaktadır.

Anayasa nın 49. maddesinde çalışmanınn herkesin hakkı ve ödevi olduğuna ve hakkın güvence altına alınarak "kurallarla yaşlılık aylığının alınmaması şartına bağlanmış olsa da çalışma imkanı ortadan kaldırılmamakta , çalışıp çalışmamak kişinin tercihine bırakılmaktadır. buna göre kuralların çalışma hayatına yönelik bir sınırlama öngördüğü söylenemez." ifadeleri kullanılmıştır.
  
AKLINIZDAKİ TÜM SORU VE SORUNLAR İÇİN

WhatsApp üzerinden : +90 507 100 60 89 nolu telefonumuzdan
ya da 
dunyaemeklilik@gmail.com e posta adresimiz" aracılığıyla uzman danışmanlarımıza ULAŞABİLİRSİNİZ

Paylaşım: