Almanya Yasal Emeklilik Başvurusu 5 Adım Kuralı

Almanya Yasal Emeklilik Başvurusu 5 Adım Kuralı

Dünya Emeklilik Merkezi -  Almanya Anne Emekliliği -  uzmanlarımız,  Emekliliğe 5 adım makalemizde sigortalı kişilerin emekli maaşı için nasıl başvurabileceklerini ve ne zaman başvurmaları gerektiğini yasal çerçevedeki gereklilikleri sizlerle paylaşıyorlar

Şunlara ihtiyacınız OLACAK:

  • Kimlik kartı
  • Emeklilik sigortası numarası
  • Sağlık sigortanızın adresi ve sigorta numaranız
  • Emekli maaşının ödeneceği hesabın hesap detayları (Iban)
  • Vergi Kimlik Numarası
  • Emekli maaşının türüne bağlı olarak, ağır özürlüler için yaşlılık aylığı için ağır malul kimliğiniz gibi daha fazla kanıt istenebilir. 

Adım 1: Emeklilik hesabını netleştirin

Sigortalı hizmet cetvelinizdeki boşluklar emekli maaşı başvurunuzun red edilmesine neden olabilir. Bu nedenle, emeklilik maaşının hesaplanmasına ilişkin tüm bilgilerin başvurudan önce emeklilik sigortasında mevcut olması çok önemlidir. Emekliliğinizi başlatmadan en az altı ay önce, tüm sigorta zamanlarınızın, kaydedilip kaydedilmediğini kontrol etmek için sigorta kurumunuza yazılı bir talep oluşturun. Bu durum  normal yaşlılık aylığı  ,  ağır özürlüler için erken emeklilik aylık başvurularınızın için de  geçerlidir .

Eğitiminiz veya yurtdışındaki faaliyetleriniz gibi dönemleriniz varsa bu dönemlerin  kanuni emeklilik sigortasında geçerli olması için mutlaka yasal formları eksiksiz doldurun .

Adım 2: Emeklilik başvuru formlarını anlayın

Emeklilik başvuru formlarını emekliliğe başlamak istemeden en az dört ay önce okuyun. Formlarda anlamadığınız birçok teknik terim olacaktır bu terimlerin karşılıklarını mutlaka araştırarak Formları eksiksiz bir şekilde tamamlamaya özen gösterin.

3. Adım: Emeklilik başvurusunu zamanında gönderin

Emeklilik başlama tarihinizden en geç üç ay önce aylık başvurunuzu yapın. Bu, emeklilik sigortası şirketinize, sağlık sigortası şirketi veya işvereniniz gibi diğer kuruluşlardan herhangi bir bilgi veya kanıt elde etmesi için yeterli zamanı verir. Geç mi kaldınız? Panik yok. Emekli maaşınız üç ay geriye dönük olarak ödenebilmektedir.

İpucu: Yardım almanız faydalı olabilir. Emekli maaşı başvurunuz sadece emekli maaşının başlangıcı ve miktarı ile ilgili değil, aynı zamanda sigortalı hizmet cetvelinin doğru okunması veya gelir limitleri ile de ilgilidir. Bunun için emeklilik sigortası konusunda uzman danışmanlardan profesyonel yardım almanız önemlidir.

Adım 4: Emeklilik bildirimini kontrol edin

Emekli aylığınız onaylanırsa size bir emeklilik bildirimi gönderilir. Bu bildirimi mutlaka kontrol edin.  Bir hata bulursanız, itirazda bulunun. Bunu yapmak için Türkiye’de yaşıyorsanız, üç ayınız bulunmaktadır.

Adım 5: Emeklilik kararına itiraz şekli

Emeklilik kararınızda, örneğin sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında sürelerin dikkate alınmadığı şüpheleri varsa, sigortalıların itiraz etmesi gerekir. Başvuru sorumlu emeklilik sigortası kurumuna yapılmalıdır. Sigortalılar bunun hangisi olduğunu emeklilik bildiriminde bulabilirler. Kararın dosya numarasının belirtilmesi önemlidir. 

Paylaşım: