almanyadan anne emekliliğinde detaylar

almanyadan anne emekliliğinde detaylar

Alman Hükümeti tarafından yürürlüğe konulan yeni emeklilik düzenlemesi ile Almanya'da doğum yapan Türk vatandaşlarının bu ülkeden emekli olmaları daha da kolaylaştı.

Emeklilik paketinde yer alan; 1 Ocak 1992 tarihinden önce doğan çocuklar için ebeveynlere çocuk yetiştirmeden dolayı 1 yıllık ek sigorta hakkı tanınması, halen Almanya'da yaşayan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapmış olan Türk vatandaşları için büyük avantaj sağlamış oldu.

Yeni düzenlemeden hem anneler hem de babalar yararlanabiliyor olmakta birlikte, yararlananların büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Düzenleme sonrası, çocuk 1 Ocak 1992 öncesi doğmuşsa Alman sosyal sigorta kurumu 2 yıl, bu tarihten sonra doğmuşsa 3 yıllık süreyi çalışma süresi gibi hizmet cetveline işler duruma geldi.

Böylece Almanya'da bir işyerine gidip bir gün dahi çalışmayan anneler, ister Almanya'da isterse Türkiye'de ikamet etsinler Alman Emeklilik Sigortasından "emekli" veya "kısmi emekli aylığı'' alma hakkına daha kolay ulaşır duruma geldiler.

Yeni düzenlemenin detayları şöyle;

Çocuk yetiştirme süresinde çocuğun doğum tarihi önemli

01.01.1992 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar için çocuk yetiştirme süresi doğumdan sonraki aydan başlamak üzere 24 ay, bu tarihten sonra doğan çocuklar için ise 36 ay olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu sürenin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi için çocuğun Almanya'da yetiştirilmesi şart olmakla birlikte, çocuğun illa Almanya'da doğmuş olması gerekmiyor. Çocuk, Almanya dışında doğsa bile doğumundan itibaren bir yıl içerisinde Almanya'da ikamet edilirse ikamet edilen süre dikkate alınarak çocuk yetiştirme süresi hesaplanıyor.

Çocuk yetiştirme süreleri için aranan şartların ilk 24 yada 36 ay içersinde ortadan kalkması halinde (çocuğun ölümü vb.) çocuk yetiştirme süresi olayın gerçekleştiği tarihte kesiliyor. Ebeveynlerden birinin ölümünde ise geri kalan süre diğer ebeveyne aktarılabiliyor.

Çocuk yetiştirme sürelerinden çocuğun babası da yararlanabiliyor

Çocuk yetiştirme sürelerinden yararlanmak için illa çocuğu doğurmuş olma şartı aranmıyor, çocuğun  bakımı ile ağırlıklı olarak ilgilenen ve  Almanya'da en az bir çocuk yetiştirmiş olan öz anne-babalar, evlatlık alan anne-babalar, üvey anne-babalar veya çocuğun bakımını üstlenenler (büyükanne-büyükbaba veya akrabalar) çocuk yetiştirme sürelerinden faydalanabiliyor.

Çocuğun bakımının hem anne hem de baba tarafından eşit şekilde üstlenilmesi halinde kural olarak anneye bu hak tanınıyor. Çocuk yetiştirme süresinden babanın faydalanmak istemesi halinde, hem annenin hem de babanın bu konuda anlaştıklarını beyan etmeleri  gerekiyor.

Çocuk yetiştirme süreleri ile aylık hakkı nasıl nazanılıyor?

Çocuk yetiştirme süreleri ile sadece yaşlılık aylığı değil, aynı zamanda maluliyet aylığı ve geride kalanlara bağlanan dul ve yetim aylığı da bağlanabilmekte yada bağlanan aylıklarda artış sağlanabilmekte.

Alman sosyal güvenlik mevzuatına göre, emekli aylığına hak kazanılması için 65 yaşının doldurulması (1947 doğumlulardan itibaren kademeli olarak 67 yaşa yükseltilmektedir) ve asgari 60 aylık (5 yıl) sigortalılık süresinin bulunması gerekmektedir.

Mevcut düzenlemeye göre, annelerin/babaların aylıklarında bir yıllık çocuk yetiştirme süresine karşılık olarak 1 Temmuz 2014'den itibaren ödenecek aylıklarda eski eyaletlerde brüt 28,61 €, yeni eyaletlerde ise brüt 26,39 € fark etmektedir.

Almanya'da 1992'den önce iki, 1992'den sonra da bir çocuk doğum yapan hiç çalışmamış bir anneyi örnek alacak olursak; bu anneye 7 yıllık sigorta karşılığında 65 yaşını doldurduğunda brüt 200,27 (7 x 28,61) € aylık bağlanacaktır.

Sigortalılık süresi aylık almak için yetmeyenler ne yapmalı?

Almanya'da çocuk yetiştirme süreleri bulunan ve bu sürelerle Alman mevzuatına göre yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli olan 60 aylık sigortalılık süresi şartını yerine getiremeyenler, eksik sürelerini Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'ne göre Türkiye'deki hizmet sürelerinin birleştirilmesiyle de tamamlayabiliyorlar. Bu durumda Almanya'daki sigortalılık süresi karşılığında kısmi aylık bağlanmış oluyor.

İşçiler hakkında uygulanan sosyal sigortalar (SSK) mevzuatı, Devlet memurları ve hizmetlilerini kapsayan (T.C. Emekli Sandığı) mevzuatı, Esnaf ve sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi nam ve hesabına çalışanlar hakkındaki sosyal sigorta (Bağ-Kur) mevzuatı, Sosyal Sigortalar sistemine dahil edilen banka sandıkları hakkındaki mevzuatlar ve 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinde sayılan hizmet sürelerini - doğum borçlanması, askerlik borçlanması vb.-  anılan maddeye göre borçlananların hizmet süreleri birleştirilecek hizmet kapsamında değerlendiriliyor.

Özellikle hizmet süresi eksik olanların birleştirilen hizmetler üzerinden de aylık alma hakkına sahip olduklarını göz önünde bulundurmalarını ve en az eksik süre kadar Türkiye'de sigortalılık süresi kazanarak kısmi emeklilik hakkından yararlanmalarını mutlaka öneriyorum.

Bu konuda  ve yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye'den emeklilik konularında büromuz vatandaşlarımıza ücretsiz olarak danışma hizmeti vermektedir. Türkiye'de yada Avrupa'da ikamet eden gurbetçilerimiz gerekli belgelerini ulaştırdıklarında, bize gelmelerine gerek kalmadan işlemleri büromuzca takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.

Not: Sosyal güvenlikle ilgili tüm soru ve sorunlarınız için ücretsiz olarak Dünya Emeklilik Merkezi'nin +90 545-279 29 68, +90 224-888 00 70 nolu telefonları ile +90 507 100 60 89 WhatsApp danışma hattından bilgi alabilirsiniz.
Almanya'dan emekli maaşı, minijob, otomatik bilgi paylaşımı, Almanya anne emekliliği, grundrente, çocuk parasi, emeklilik, 65yaş, sosyal güvenlik, Almanya emeklilere zam, Almanya emekli maaşı, annelik maaşı,  Dünya EMEKLİLİK MERKEZİ, kesin dönüş, Almanya'dan anne emekliliği, Almanya'da emekli maaşları, Almanya'da kısmen çalışma hakkı, Almanya'da emeklilik yaşı, dünya emeklilik merkezi, bursa,kocaeli, otomatik bilgi paylaşımı, grundrente almanya maaşlarına zam,emekli maaş zamları, almanyada yeni yılda emekli maaşlarına zam,emekli maaşı ne kadar,emekli maaşına zam, yurtdışı emekliliği, Almanya emekli maaşı, Almanya da emekli maaşı ne kadar, yurtdışı yaşam belgesi,Almanya'dan emekli olmanın şartları nelerdir, Almanya'da asgari ücret, Almanya'da emekli maaşlarına gelecek yıl zam, minijob,Almanya emekli maaşları artacak, Almanya emekli maaşı başvurusu, emekli maaşına zam Almanya'da ne kadar, yaşam belgesi, anne emekliliği, emekli maaşına ne kadar zam yapılacak, yurtdışı emeklilik, Almanya'da yeni uygulama, grundrente, Almanya'dan emekli maaşına zam

Paylaşım: