SGK'nın Yeni Genelgesi 2018/38 İle Kimler Hak Kaybı Yaşayacak?

SGK'nın Yeni Genelgesi 2018/38 İle Kimler Hak Kaybı Yaşayacak?

SGK Yeni Genelgesi 2018/38 ile özellikle yurt dışında yaşayan ve borçlanarak Türkiye'den emekli olmak isteyen  vatandaşlarımıza önemli hak kayıpları yaşatabilecek uygulamalara da imza atmış oldu.

Bu genelge ile;

1-) İlk çalışma başlangıçları 18 yaşından sonra olan ve ev kadınlığı sürelerini borçlananlar daha ileri yaşta ve daha çok gün karşılığı yurt dışı borçlanma bedeli ödeyerek emekli olacaklar.

2-) Sosyal Güvenlik Kurumunun Yurt dışı Borçlanması  ödenmeden kaç lira aylık alacağını gösterir bir programı bulunmamakta. Bu nedenle sigortalılar televizyondan yada çevresindeki yakınlarından edindiği aylık bilgilerine göre aylıklarını tahmin etmeye çalışıyorlar

Eski uygulamada yanlış yurt dışı borçlanma uygulama sonrası düşük bağlanan aylıklar bankadan çekilmediği sürece aylık müracaatından vazgeçile bilmekte ve borçlanma işlemi yeniden düzenlenerek Kanunun vermiş olduğu en yüksek aylığın alınması mümkün olmaktaydı.

2018/38 sayılı genelge ile eski uygulamadan vazgeçilerek Kurum bilgisayarlarında aylık bağlanma onaylarının yapılması durumunda

AYLIKTAN VAZGEÇİLEMEYECEĞİ kural haline getirildi.

Örnek : 01.01.1976 yılında Almanya'da çalışmaya başlayan ve 2017 yılına kadar kesintisiz çalışan Ali bey 2018 yılında Türkiye' de SSK kapsamında çalıştıktan sonra yurt dışındaki tüm sürelerini borçlanma için talepte bulunmuş ve kendisine bildirilen borç tahakkukundan 3600 gün karşılığını ödeyerek aylık bağlanması için talepte bulunmuş olsun .

Ali Bey'in aylığı bu durumda yaklaşık 670 TL civarı olacaktı . Ali Bey aylığının bu kadar az olduğunu öğrendiğinde eğer bankadan da aylığını çekmemişse aylık talebinden vazgeçerek yeniden  doğru bir yurt dışı borçlanma işlemi tesis ederek aylığının yaklaşık 2000 TL olmasını sağlayabilmekteydi. Artık bu mümkün olmayacak.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız nedenlerden dolayı özellikle ev kadınlığını sürelerini borçlanan ve önceki uygulamalar dahilinde emekli olmayı hak edip yeni getirilen düzenleme ile aylık talepleri RED edilen sigortalılar eski haklarını geri kazanmak için dava yolunu seçerek emekli olma haklarını geri kazanabileceklerini unutmamalılar.

DÜNYA EMEKLİLİK MERKEZİ olarak  son değişiklikler sonrası vatandaşlarımıza önerimiz yurt dışı borçlanmasına müracaat etmeden önce, borçlanma ve emeklilik konularında uzman birine başvurmaları, emeklilik şartlarını öğrenmeleri ve bir uzman yardımı ile borçlanma belgesini doldurmalarıdır. Bunu yapmakla doğru bir yol için ilk adımı atmış ve en az ödeme ile daha çok emekli aylığı alabilmenin şartlarını sağlamış olacaklardır.

Bu konuda büromuz vatandaşlarımıza ücretsiz olarak danışma hizmeti vermektedir. Türk vatandaşı veya Mavi Kartlı insanlarımız bize bu konuda rahatlıkla iletişim bilgilerinden ulaşıp yardım alabilirler, Avrupa’nın neresinde olurlarsa olsunlar gerekli başvuru belgelerini ulaştırdıklarında bize gelmelerine gerek kalmadan işlemleri büromuzca takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. 

DÜNYA EMEKLİLİK MERKEZİ'NE NASIL ULAŞIRIM?

Beyazıt Mah. Taraklı Sk. Canlı İş Merkezi 
No:19 K:5 D.9/10 Yıldırım /BURSA

Adres tarifi : Duaçınarı Metro istasyonu karşısı / Bursa Tapu Müdürlüğü Yanı

 Gsm : +90 507 100 60 89                                                                                                     
WhatsApp  Danışma Hattı : +90 507 100 60 89
 


Paylaşım: