SGK Yurtdışı Borçlanma ve Emeklilik Hakkını Neredeyse Yok Eden Genelgesini İptal Etti

SGK Yurtdışı Borçlanma ve Emeklilik Hakkını Neredeyse Yok Eden Genelgesini İptal Etti

''SGK Yurtdışı Borçlanma ve Emeklilik hakkını neredeyse yok eden genelgesini 01.08.2018 de iptal etti. Ancak hak kaybına sebep olacak yeni bir genelge yayınlamayacağı garanti değil.''

Dünya Emeklilik Merkezi olarak yaptığımız paylaşımlarla yurtdışı borçlanma işlemlerinde yakın bir gelecekte köklü bir değişim yapılacağını bir çok kez sizlere duyurmuştuk.

Evet gerçekten de yurtdışı borçlanmasında Korkulan Oldu diyebiliriz.

Sosyal Güvenlik Kurumu yayınlamış olduğu genelge ile daha önce  vermiş olduğu hakların önemli bir kısmını artık  uygulamadan kaldırdığını açıkladı.

Peki yeni genelge ile kaldırılan hangi uygulamalar vatandaşlarımız için sorun oluşturacak.

1-) Eksik belge ile başvuru artık yapılamayacak

Eskiden özellikle asgari ücret artışından etkilenmek istemeyen ( yıl sonlarında) fakat yurtdışı hizmet belgesi de elinde bulunmayan vatandaşlarımızın yurtdışı borçlanma talep dilekçesi ile müracaatları yeterli kabul edilmekteydi.

SGK eksik olan  belgenin tamamlanması  için vatandaşlarımıza üç aylık süre vermekte bu süre içerisinde eksiğini tamamlayanın borçlanmasını ilk başvurusuna göre sonuçlandırmaktaydı.

Bu durumda sigortalı asgari ücrete gelen zamdan etkilenmeden borçlanmasını tamamlayabilmekteydi ARTIK BU YOK

2-) Borçlanma dilekçesini eksik yada hatalı doldurduğunuzda borçlanma talebiniz geçersiz olacak

Yenilenen yurtdışı süreleri borçlanma talep dilekçesinde ,

Yurtdışı sürelerinizin niteliğini , adresinizi , borçlanma hesabında seçtiğiniz bir günlük prime esas kazancınızı, borçlanmak istediğiniz süreyi işaretlemezseniz yada birden fazla kutu işaretlememeniz gerekirken işaretlerseniz başvurunuz reddedilecek.

3-) Çocuk yetiştirme süreleri ( Pflichtbeitragszeit für Kindererziehung) / İşsizlik Ödeneği süreleri ( Arbeitslosigkeit) borçlanma kapsamından çıkarıldı.

Yeni uygulama ile 2011/48 sayılı genelgede yer alan çalışma sürelerine eşdeğer süre olarak kabul edilen isteğe bağlı prim ödeme süreleri, çocuk yetiştirme süreleri, işsizlik ödeneği süreleri, hastalık ödeneği süreleri, bakım süreleri, borçlanma yoluyla ödenen primlere ait süreler gibi sürelerin tamamı borçlanma kapsamından çıkarılmış oldu.

4-) Yeni Çalışma Yapanların Az Ödeyerek Yüksek Aylık Almaları Engelleniyor

Yeni Düzenlemeyle Türkiye'ye gel 1 kaç gün çalış yaşından da tutuyorsa 3600 gün karşılığı 77.940 TL öde 2000 TL civarı aylık alma dönemi sona ermiş oldu.

Yayınlanan 2018/27 sayılı genelge ile aylık hesaplama sistemi Türkiye'de çalışmasından önceki yurtdışı sürelerini borçlananlar için yeniden düzenlenerek hangi tarih aralığı borçlanılırsa borçlanılsın aylık hesaplamada kullanılan kazançların Türkiye'de ilk işe giriş tarihinden borçlanılan süre kadar geriye gidilerek hesaplanması yöntemine geçilmiş, bu yeni yöntemle hesaplanan aylıklar ise eskiye göre çok daha düşük olmaktadır.

Bu dönemin sona erdiğini ilk öğrenenler Dünya Emeklilik Merkezini takip eden sizlersiniz.Keşke sizlere güzel haberleri İLK İLETENLER olabilseydik.

Şimdi Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza, derneklere STK lara büyük bir sorumluluk düşüyor bu uygulamanın geri çekilmesi için zaman kaybedilmeden hemen bir araya gelerek gerekli toplumsal baskıyı oluşturup bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi sağlanmalıdır.

Yoksa Dava Açmadan yüksek aylık almak ( 3600 GÜN BORÇLANARAK 2000 TL CİVARI AYLIK ALABİLMEK) Türkiye'de yeni çalışma yaparak emekli olacaklar için, Bu Gün itibarıyla ARTIK MÜMKÜN DEĞİLDİR .

Yeni Dönemde Alınacak Aylık Miktarı büyük bir çoğunluk için 660 TL olacaktır.

Not: SGK Yurtdışı Borçlanma ve Emeklilik hakkını neredeyse yok eden genelgesini 01.08.2018 de iptal etti. Ancak hak kaybına sebep olacak yeni bir genelge yayınlamayacağı garanti değil.

Bu nedenle Almanya'da yaşayan mavi kartlı vatandaşlarımız!.. Türkiye'den yurtdışı borçlanma ile emeklilik haklarınızın tespiti ile işlemlerinizin takibi için bize hafta içi 09.00-18.00 mesai saatleri içerisinde +90 507 100 60 89 nolu telefondan (WhatsApp dahil) ulaşarak ÜCRETSİZ İLK DANIŞMA hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

DÜNYA EMEKLİLİK MERKEZİ olarak  son değişiklikler sonrası vatandaşlarımıza önerimiz yurt dışı borçlanmasına müracaat etmeden önce, borçlanma ve emeklilik konularında uzman birine başvurmaları, emeklilik şartlarını öğrenmeleri ve bir uzman yardımı ile borçlanma belgesini doldurmalarıdır. Bunu yapmakla doğru bir yol için ilk adımı atmış ve en az ödeme ile daha çok emekli aylığı alabilmenin şartlarını sağlamış olacaklardır.

Bu konuda büromuz vatandaşlarımıza ücretsiz olarak danışma hizmeti vermektedir. Türk vatandaşı veya Mavi Kartlı insanlarımız bize bu konuda rahatlıkla iletişim bilgilerinden ulaşıp yardım alabilirler, Avrupa’nın neresinde olurlarsa olsunlar gerekli başvuru belgelerini ulaştırdıklarında bize gelmelerine gerek kalmadan işlemleri büromuzca takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.

DÜNYA EMEKLİLİK MERKEZİ'NE NASIL ULAŞIRIM?

Beyazıt Mah. Taraklı Sk. Canlı İş Merkezi 
No:19 K:5  D: 9/10 Yıldırım /BURSA

Adres tarifi : Duaçınarı Metro istasyonu karşısı / Bursa Tapu Müdürlüğü Yanı

Tel. : +90 (224) 888 00 70 - +90 (224) 250 00 20 
Gsm : +90 507 100 60 89                                                                                                     
WhatsApp  Danışma Hattı : +90 507 100 60 89

 

Paylaşım: