Türkiye'den Emekli Olmak Avantajını Koruyor Mu?

Türkiye'den Emekli Olmak Avantajını Koruyor Mu?

Avrupa'da özellikle de Almanya'da yaşayan vatandaşlarımız tarafından ofisimize sıkça sorulan soruların başında Türkiye'den borçlanma ile emekli olmanın kendileri açısından cazip olup olmadığı ve nelere dikkat etmeleri gerektiği ilk sırada yer alıyor. 

Almanya'da emeklilik yaşının kademeli olarak  67 yaşına yükseltilmiş olması, döviz kurundaki artış ve doğru borçlanma yapıldığında alınacak yüksek aylık ile Türkiye'den borçlanma ile emekliliğin cazipliğini koruduğunu  kişiye özel yorumlayarak vatandaşlarımıza anlatmaya çalışıyoruz. 

Şimdi hem sizlerden yoğun bir şekilde gelen sorular hemde yeni düzenlemelerle değişen uygulamalar hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. 

Torba yasa sonrası tanınan yeni haklar 

2014 yılı Eylül ayında çıkan torba yasa kapsamında Mavi Kartlılara sağlanan kolaylıklar ve yurtdışı başlangıcının sözleşme kapsamındaki ülkelerin büyük çoğunluğu için Ülkemizde de başlangıç olarak kabul edilmesiyle birlikte yurtdışı borçlanma ile emekliliğe talep artmış oldu. 

Son derece sıradan kaba bir hesaplama ve koşullarla şu anki emekli aylığı doğru işlem yapan ve şartları uyan vatandaşlarımız için 2000 TL civarında olmasının da önü açılmış oldu 

Aracı kuruma gerek var mı? 

Türkiye'den emeklilik konusu konusu son bir kaç yılda ortaya çıkan aracı kurumlar için de abartılı bir kazanç kaynağı olmuş durumda. Neredeyse her köşede bir "Türkiye'den emeklilik" için  danışmanlık kuruluşu var. Konuya hakim olduğum için sormadan edemiyorum ;  aracı kurumlara ihtiyaç var mı, varsa bunların ücretleri ne olmalı? Hangi ücreti hangi işlem için istiyorlar ? 

Bize gelen vatandaşlarımızla yaptığımız sohbetler ve yıllardır bu piyasanın içinde yer almamız dolayısıyla çok sayıda şikayete tanık olmaktayız. 

Mevzuatın sık değişmesi ve karmaşıklığı, gurbetçilerimizin  sosyal güvenlik hakları yeterince öğrenememesine yine ehil ve profesyonel olmayan kişilerden alınan yardım sonucunda, gereksiz ve fazladan borçlanma gibi önemli hak kayıpları ve mağduriyetler yanında sağlanan haklardan yeterince istifade edememe sorunları ile karşılaştıklarını görmekteyiz. 

Gurbetçilerimizin bu işlemleri yardım almadan yapmakta zorlandığınızı görüyoruz ve onları uyarıyoruz! Eğer emekli olmak istiyorsanız, güvenilir bir Sosyal Güvenlik Danışmanıyla iletişime geçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Doğru ve güvenilir bir Danışmana ulaştığınızda maaşınız fazla olacağı gibi işlemleriniz için de nimet külfet dengesinde bir danışmanlık ücreti ödemiş olacaksınız. 

Almanya'da çalışan biri Türkiye'den emekli olabilir mi? 

Yurtdışı Borçlanmasına müracaat edebilir, sigorta işlemlerini başlatabilir, parasını ödeyebilir. Ancak aylık başlangıcı itibariyle Almanya'da çalışma hayatını sonlandırmış olması gerekir

Sosyal yardım, işsizlik parası almıyor olması gerekir, ayrıca serbest meslek sahibi olarak da (gelir vergisine tabi) çalışmaması gerekir. 

Yurtdışında çalışması gerekirse ;  Sosyal Güvenlik Kurumuna yeniden çalışmaya başlaması nedeniyle almış olduğu aylığın durdurulmasını talep eden bir dilekçeyle müracaat etmesi yeterli olacaktır. Çalışması bittikten sonra aylığı yeniden otomatik olarak yeniden  başlamayacağından yeniden aylık için müracaatta bulunulması gerekir. 

 Burda birde şunu unutmamak lazım durdurulan maaş birikmez ve dolayısı ile geriye dönük ödeme yapılmaz. 

Türkiye`den emekli aylığı aldığı halde kimler yurtdışında çalışabilirler "Mini Job" ? 

Bu durumu 3 maddede ele alabiliriz: 

  1. Türkiye'deki hizmetlerinden dolayı emekliliğe hak kazanmış olanlar.
  2. Dul ve "Ölüm Aylığı" alanlar
  3. 5 Temmuz 2012 tarihinden önce ise Mini Jop kapsamında çalışması olup, kesintisiz devam edenler Türkiye'den aylık almaya devam edebilirler. 

Almanya'da emekli aylığı alan Türkiye'den de emekli aylığı alabilir mi? 

 İki ülkeden de aynı anda emekli aylığı alınabilir . Birinin diğerine zararı olmaz.

Almanya'dan malülen emekli olan Türkiye'den normal emekli olabilir mi?

 Bu konuda sıkıntı olmamaktadır .Türkiye'den ister malülen  emeklilik ister normal emeklilik yolunu tercih edebilirler. 

Türkiyede kısa süreli sigorta başlangıcı yapmak mümkün mü, bir sakıncası var mı? 

 Bağ-Kur'dan emekli olmak için Türkiye'de sigorta girişine ihtiyaç yoktur

Ancak SSK'dan emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın Türkiye'de bir sigorta girişlerinin olması şarttır. 

Vatandaşlarımızın sigortalı oldukları süre içinde Türkiye'de ikamet etmeleri ve iş mahallinde bizzat bulunmaları önem arz etmektedir. 

Zira SGK, Türkiye'deki çalışmaları mercek altına almakta, denetlemektedir. Mevzuata uygun olmayan sigorta kayıtları tespit edildiğinde iptal edilmektedir. Ayrıca vatandaşlarımızın gümrük giriş -çıkış damgalarını vurdurmayı unutmamalarını tavsiye ederiz.

Mavi Kartlılar emekli olabiliyor mu? 

Mavi Kartlılar da artık emeklilik talebinde bulunabilmektedir. Ancak sadece Türk vatandaşlığında geçen hizmet veya ikamet süreleri borçlanılabilmektedir. 

Yurtdışı borçlanmasında nelere dikkat edilmeli, dezavantajları var mı ? 

Eğer dikkat edilmezse "astarı yüzünden pahalıya mal olabilir." Talep dilekçesinde özellikle  "11.Madde" ye dikkat etmek gerekiyor. Başlangıç tarihi ve gün sayısı yanlış kaydedildiğinde yanlış sonuçlar alabilirsiniz. Yine emeklilik şartlarınızı sağlayacak en doğru gün sayısını bilerek borçlanmak daha az ödeme yapmanızı sağlayacaktır. 

SONUÇ

Elbette emeklilik süreci kişiye özel hesaplamalara bağlı; sigorta başlangıcı, yaş, vatandaşlık, ikamet, çalışma durumu gibi kişiye özel unsurlardan dolayı herkesin farklı soruları olabilir. 

DÜNYA EMEKLİLİK MERKEZİ olarak  son değişiklikler sonrası vatandaşlarımıza önerimiz yurt dışı borçlanmasına müracaat etmeden önce, borçlanma ve emeklilik konularında uzman birine başvurmaları, emeklilik şartlarını öğrenmeleri ve bir uzman yardımı ile borçlanma belgesini doldurmalarıdır. Bunu yapmakla doğru bir yol için ilk adımı atmış ve en az ödeme ile daha çok emekli aylığı alabilmenin şartlarını sağlamış olacaklardır.

Bu konuda büromuz vatandaşlarımıza ücretsiz olarak danışma hizmeti vermektedir. Türk vatandaşı veya Mavi Kartlı insanlarımız bize bu konuda rahatlıkla iletişim bilgilerinden ulaşıp yardım alabilirler, Avrupa’nın neresinde olurlarsa olsunlar gerekli başvuru belgelerini ulaştırdıklarında bize gelmelerine gerek kalmadan işlemleri büromuzca takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.

Unutulmamalı ki, yanlış ve bilinçsizce bir borçlanma ile çok para yatırıp çok düşük emekli aylığı alma yaşanan ve Kanunen de mümkün olan bir durumdur.

Paylaşım: