Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapan Annelerin Hakları Nelerdir

Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapan Annelerin Hakları Nelerdir

Almanya'da bir  dönem yaşamış ve sonrasında kesin dönüş yapmış  180 bin annemizden bir çoğunun halen daha  EMEKLİLİK HAKLARINDAN HABERLERİ YOK! Ya da bu bilginin doğru olduğunu düşünmüyorlar!...

Önceliğimiz annelerimizin HAKLARINI TESLİM ETMEK üzere onlara ulaşabilmektir.

SORU: Peki kesin dönüş yapan annelerimizin emeklilik başvuru sürecinde ne tür sorunlarla karşılaşıyorlar?

CEVAP:  Anne emekliliği aylığınızın bağlanması için mutlaka başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yapılmadığında aylığınız otomatik olarak bağlanmıyor. Başvuru sırasında doldurulması gereken Form ve Formülerlerin eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması da ayrıca önemli. Form ve Formülerlerdeki eksiklik ve hatalar başvurunuzun red edilmesine yahut aylığınızın daha az ödenmesine neden olabilmekte.

Ayrıca istenen 60 aylık sigortalılık süresin yetersiz gelen annelerimizde büyük güçlüklerle karşı karşıya kalmaktadırlar.


SORU: Bizler bu sorunları hizmetlerimiz ile nasıl çözüme kavuşturuyoruz?

Alanlarında tecrübeli uzmanlar  ve profesyonel  danışmanlar ; Alman sosyal güvenlik mevzuatına göre kişilere ait başvurularda gerekli tüm form ve formülerleri ekinde olması zorunlu belgelerle birlikte hazırlar ve emekllik dosyasını sonlandırırlar.

Almanya'da çocuk yetiştirme süreleri bulunan ve bu sürelerle Alman mevzuatına göre yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli olan 60 aylık sigortalılık süresi şartını yerine getiremeyenler, eksik sürelerini Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'ne göre Türkiye'deki hizmet sürelerinin birleştirilmesiyle de tamamlayabiliyorlar. Bu durumda Almanya'daki sigortalılık süresi karşılığında kısmi aylık bağlanmış oluyor.

 KISACA BİR KONUYA DA DEĞİNMEK İSTERİM Kİ BU DA ANNE EMEKLİLİĞİNDE ÖNEMLİ BİR HUSUSTUR.

Henüz emeklilik yaşı gelmemiş fakat diğer gerekli tüm şartları taşıyan annelere önerimiz;

 Ileride değişebilecek kanun güncellemelerinden olumsuz etkilenmemeleri adına Sigortalılık hizmet tespit süresinin belirlenmesi için gerekli adımı atmalarıdır.

Paylaşım: