YÜKSEK AYLIK İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR NELERDİR?

YÜKSEK AYLIK İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR NELERDİR?

Yüksek emekli aylığı almak için kurumu vereceğiniz yurt dışı borçlanma dilekçesini doldururken mutlaka emekli aylığınızı yükseltecek dönemi seçin .

Günümüzde Almanya başta olmak üzere ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri ve tüm dünyada yaşayan çok sayıda Türk, yaşlılığında anavatana döndüğünde en azından asgari ölçüde geçimini sağlayacak bir emekli aylığı olmasını istemektedir.

Bu talebini yaparken yurt dışı borçlanma yoluyla ödemiş olduğu borçlanma bedelinin tam karşılığı olan aylığı istemekte ve yüksek aylık hayal etmektedir.

İster yurt içinde çalıştığı yada borçlandığı süreler , isterse yurt dışı borçlanması yaparak emekli olmak isteyenlerin aylıkları hesap edilirken Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dikkate alınan kıstasları bilmekte var.
Vatandaşlarımıza teknik detaylarına girmeden aylık başvuruları sırasında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmek istedik

AYLIĞA ETKİ EDEN EN ÖNEMLİ 4 FAKTÖR

 Çalışılan ve Borçlanılan Dönem
 Prime Esas Kazanç / Günlük Borçlanma Bedeli
 Yaş
 Bakmakla Yükümlü Kişi Olup Olmadığı,

YÜKSEK AYLIK İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR

Yurt dışı borçlanma dilekçesini SGK’ya verirken mutlaka emekli aylığını yükseltecek dönemi seçiniz. İlk defa borçlanma işlemi yapacaklar 11. haneyi, kısmi sözleşme aylığını tam aylığa çıkaracaklar 12. haneyi doğru doldurulmalı.

Seçilen dönemlere göre hangi günlük ödemenin uygun olacağı araştırılmalı. Yurtdışı öncesi askerlik ve sigorta sonrası doğum var ise bunlara öncelik verilmeli. SSK ve BAG-KUR aylıklarının farklı olduğunu emeklilik kurgusunun SSK yani 4-a statüsünde olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Tüm işlemler doğru yapılmışsa bu defa da Tahsis Talep Dilekçesi’nde şayet bakmakla yükümlü eş ve çocuk var ise doğru işaret yapmanız halinde aylık bağlama oranınızın yüzde 35’den yüzde 40’a çıkabileceğini bilmeniz yüksek emekli aylığı almanızı sağlayacaktır.

DÜNYA EMEKLİLİK MERKEZİ'NE NASIL ULAŞIRIM?

Beyazıt Mah. Taraklı Sk. Canlı İş Merkezi 
No:19 K:6 D.11/12 Yıldırım /BURSA

Adres tarifi : Duaçınarı Metro istasyonu karşısı / Bursa Tapu Müdürlüğü Yanı

Tel. : +90 (224) 888 00 70 - +90 (224) 250 00 20 
Gsm : +90 507 100 60 89                                                                                                     
WhatsApp  Danışma Hattı : +90 507 100 60 89

Paylaşım: