Yüksek gelir elde edenler için daha az anne emekli maaşı

Yüksek gelir elde edenler için  daha az anne emekli maaşı

FEDERAL SOSYAL MAHKEME KARARI

Yüksek gelir elde edenler için

 daha az anne emekli maaşı 

Anne emekli maaşı, ebeveynlere çocuk yetiştirme süreleri için bir anlamda tazminat sunmayı amaçlamaktadır. Ebeveyn bu süre içinde işe giderse ve ortalama yıllık gelirin üzerinde bir gelir elde ederse, anne aylığından daha az yararlanmakta veya hiç yararlanamamaktadır.

Federal Sosyal Mahkeme (BSG) bunu geçerli ve anayasaya uygun buldu. 

Anne Emekliliği nedir?

1 Temmuz 2014'ten bu yana, çocukları 1992'den önce doğmuş olan tüm anneler, sabit oranda bir ek kazanç puanı almıştır. Bu grup artık çocuk başına toplam iki kazanç puanı alıyor.

1992'den sonra çocukları doğmuş anneler için çocuk başına üçe kadar kazanç puanı vardır. 

Kazanç puanları ne anlama geliyor?

Emeklilik, çeşitli faktörlerden hesaplanır. Kazanç puanları en önemli rolü oynar: Bunlar kendi brüt kazancınıza dayanır.

2019'da, 35. 887 Euro (Doğu) ve 38.901 Euro (Batı) yıllık kazanç için geçici olarak bir kazanç puanı ödenir. 

Çok İlginç

Örneğin, ortalama gelirin yalnızca yüzde 50'sini kazanırsanız, yalnızca yarım bir kazanç puanı alırsınız. Yüzde 20 daha fazla kazananlar ise aynı yıl emeklilik hesabında 1,2 kazanç puanına sahiptir.

Bu değer, önceki yıllarda alınan puanlara eklenir. 

Dava neyle ilgiliydi?

Emekli maaşı, sözde katkı değerlendirme limiti ile sınırlandırılmıştır. Bu, ayda 6150 Euro'dan (Doğu) ve 6700 Euro'dan (Batı) daha fazla kazanıyorsanız, her zaman aynı azami katkı payını emekli aylığınıza ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Ancak sonraki emeklilik maaşı da bu sınırlı sınır üzerinden hesaplanır.

Bu, yıllık kazanç puanlarının da sınırlandığı anlamına gelir. 2019'da maksimum değer 2.0565 (Doğu) ve 2.0668 (Batı) kazanç puanıdır. Bu miktar üzerindeki değerler dikkate alınmaz.

Ek anne emekliliği kazanç puanları eklenirse bu sınır kalır ve anne aylığı emekli aylığını artırmaz. 

Sade bir dille bunun anlamı: Şu anda çocuğunun hayatının ilk üç yılında çalışan ve yaklaşık 38.500 Euro (Doğu) veya 42.000 Euro (Batı) kazanan bir annenin çocuk yetiştirme sürelerinden dolayı maaşında bir artış olmayacağı yada hiç çalışmayan annelere göre sınırlı olacağı beklenen bir durumdur. 

Kim şikayet etti

Saksonyalı iki davacı, daha az kazanan veya evde kalan annelere kıyasla hiçbir sebep olmaksızın dezavantajlı olduklarını tespit etti. Sonuç olarak, ayda yaklaşık 40 avro daha az emekli maaşı almaktaydılar.

▶  Ayrıca, ebeveyn izninin kredilendirilmesi vergi ile finanse edilir ve katkı paylarıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Almanya  haber ajansına göre, etkilenenlerin sayısı şu anda 850.000 civarında ve her yıl yaklaşık 200.000 kişi ekleniyor. 2017'de bunun doğuda kadın emeklilerin üçte ikisi ve batıda ise  yüzde 20  olacağını tahmin ediliyor. 

Yargıçlar nasıl yargıladı?

Yargılamayı yapan yargıçlar durumda herhangi bir eşitsiz muamele görmediklerini, çünkü durumun sisteme ve anayasaya uygun olduğunu belirttiler.

Davacılar şimdi Federal Anayasa Mahkemesine gitmek istiyor.

Eğer şartlarınız Alman Kurumunun ‘’Anne Emekliliği’’ için öngördüğü icaplara uymuyorsa, boşuna para ve zaman kaybetmeden sizi yönlendirelim eksiklerinizi nasıl tamamlayacağınızı anlatalım ve ardından, büromuzca profesyonel bir şekilde hazırlanmış dosya ile, ‘’ anne emekliliği ‘’ başvurunuzu yapalım.

Sosyal güvenlikle ilgili tüm soru ve sorunlarınız  Dünya Emeklilik Merkezi'nin +90 507 100 60 89  ,  +90 552 797 60 90 nolu WhatsApp danışma hattımızdan bilgi alabilirsiniz.Almanya'dan emekli maaşı, minijob, otomatik bilgi paylaşımı, Almanya anne emekliliği, grundrente, çocuk parasi, emeklilik, 65yaş, sosyal güvenlik, Almanya emeklilere zam, Almanya emekli maaşı, annelik maaşı,  Dünya EMEKLİLİK MERKEZİ, kesin dönüş, Almanya'dan anne emekliliği, Almanya'da emekli maaşları, Almanya'da kısmen çalışma hakkı, Almanya'da emeklilik yaşı, dünya emeklilik merkezi, bursa,kocaeli, otomatik bilgi paylaşımı, grundrente almanya maaşlarına zam,emekli maaş zamları, almanyada yeni yılda emekli maaşlarına zam,emekli maaşı ne kadar,emekli maaşına zam, yurtdışı emekliliği, Almanya emekli maaşı, Almanya da emekli maaşı ne kadar, yurtdışı yaşam belgesi,Almanya'dan emekli olmanın şartları nelerdir, Almanya'da asgari ücret, Almanya'da emekli maaşlarına gelecek yıl zam, minijob,Almanya emekli maaşları artacak, Almanya emekli maaşı başvurusu, emekli maaşına zam Almanya'da ne kadar, yaşam belgesi, anne emekliliği, emekli maaşına ne kadar zam yapılacak, yurtdışı emeklilik, Almanya'da yeni uygulama, grundrente, Almanya'dan emekli maaşına zam

Paylaşım: