Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilikte Kimler Düşük Aylık Alacak?

Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilikte Kimler Düşük Aylık Alacak?

Dünya Emeklilik Merkezinden Önemli Uyarı !!

Dikkat!! SGK emekli aylıklarını %30-%60 arası düşürdü!!!

Henüz emekli aylığı almaya başlamamış VATANDAŞLARIMIZIN dikkatine

SGK 15.08.2019 tarih ve 2019/16 Sayılı bir Genelge çıkararak ister yurtdışı borçlanması ödesin isterse 31 Temmuz 2019 öncesi müracaat edip henüz ödemesini yapmayan tüm vatandaşlarımızın alacağı emekli aylıklarını değiştirecek bir düzenlemeye imza attı. 

Bu Düzenlemeden Kimler Etkilenecek 

1-) Borçlanma Bedellerini Ödemiş, Önce Yurtdışı Sonra Türkiye’de Çalışan ve Emeklilik Talep Tarihi 1 Ağustos 2019 Sonrası Olanlar 

2008 yılında yurtdışı borçlanmasında yapılan değişiklik ile bir çok vatandaşımız bu tarihten sonra SSK dan emekli olup yüksek aylık alabilmek amacıyla Türkiye’de önce SSK kapsamında çalışıp sonra yurtdışı borçlanması yaptılar. 

Borçlanma dönemlerini yüksek aylık alacak şekilde belirlediler ve ödemelerini gerçekleştirip yaşlarını ya da yurtdışındaki çalışmalarının bitmesini beklemeye başladılar. 

İşte bu durumda olan : Türkiye’de 2008 sonrası SSK kapsamında çalışıp bu tarihten önceki yurtdışı sürelerini borçlananlar 1 Ağustos 2019 sonrası emeklilik talebinde bulunduklarında düşük aylık alacaklar. 

2-) 31 Temmuz 2019 Tarihinden Önce Yurtdışı Borçlanma Müracaatında Bulunup Ödeme yapmayan, Önce Yurtdışı Sonra Türkiye’de Çalışan ve Emeklilik Talep Tarihi 1 Ağustos 2019 Sonrası Olanlar 

Belki de en kötü durumda olan bu kesim olacak. Bu kesimi bekleyen iki tehlike var. Birincisi bu durumda olan vatandaşlarımızın bir çoğu yüksek aylık almalarını sağlayacak doğru dönemi seçmeden başvuruda bulundular. İkincisi bir çoğu Türkiye’de SSK kapsamında 2019 yılında çalıştı. 

Doğru dönemi belirlemeden borçlanma talep dilekçesini dolduranlar mutlaka bizlere ulaşsınlar yapılacak ek işlemlerle başvurularını düzeltme şansları hala var bu son fırsatı kaçırmasınlar. 

2019 Yılında SSK kapsamında çalışıp Kanun değişikliğinden önce borçlanma talebinde bulunarak 5400 gün ödeyen bir gurbetçi 1 Ağustos 2019  sonrası aylık talebinde bulunduğunda alacağı aylık 951 TL olacaktır. ( 1000 TL altında aylıklar 1000 TL’ye yükseltilerek ödeneceğinden eline 1000 TL geçecektir.) 

Bu Düzenlemeden Kimler Etkilenmeyecek 

1-) Halihazırda emekli aylığı alanlar ya da 31 Temmuz 2019 tarihine kadar aylık talebinde bulunanlar için bir değişiklik yok

Sizlerin tedirgin olmanıza ya da bize dosyanızı inceletmenize gerek bulunmuyor. Sizlerin durumunda bir değişiklik bulunmuyor. 

2-) Dolar Borçlanması Yapmış Ödemiş ya da Ödememiş Olanlar 

3-) Önce Türkiye’de Sonra Yurtdışında Çalışması Bulunanlar

İletişim Bilgileri:

Dünya Emeklilik Merkezi

Beyazıt Mah. Taraklı Sk. Canlı İş Merkezi 
No:19 K:5 D.9/10 Yıldırım /BURSA


WhatsApp no TR: +90 507 100 60 89 

https://twitter.com/dunyaemeklilik

https://www.facebook.com/dunyaemeklilikmerkezi/

https://www.instagram.com/dunyaemeklilik/

Paylaşım: